Dzikie tłumy w Galerii Libero. Centrum handlowe świętowało urodziny. Była też loteria

i

Autor: Joanna Łukawska

Otwarcie galerii handlowych. Czy toalety są czynne? Czy trzeba mieć rękawiczki?

2020-05-04 13:27

Miłośnicy zakupów mogą już szykować portfele. Od czwartego maja drzwi do galerii handlowych znów będą otwarte. Trzeba jednak pamiętać, że odmrażanie gospodarki nie oznacza gwałtownego powrotu do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa. W galeriach obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa, które szczegółowo zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

- Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł sanitarnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, z domu powinniśmy wychodzić jedynie do pracy, po zakupy oraz w sprawach ważnych dla zdrowia. - Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki – dodał premier.

Tuż po majówce otwarte zostały centra handlowe oraz hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami). Otwarte zostały sklepy odzieżowe, obuwnicze, z elektroniką, sprzętem sportowym, kosmetykami czy wyposażeniem domu.

W ograniczonym stopniu działać będą również punkty gastronomiczne – sprzedaż żywności możliwa będzie wyłącznie na wynos i w ramach dostaw, a kupione dania nie mogą być spożywane na miejscu w galerii.

ZOBACZ TEŻ: "Przeniesienie biznesu do internetu sposobem na przetrwanie". Rząd, OLX i Allegro zachęcają firmy do cyfryzacji

Należy pamiętać, że II etap luzowania obostrzeń nie oznacza niestety, że możemy mówić o końcu epidemii. Poza tym podczas zakupów będzie mnóstwo obostrzeń, z którymi przyjdzie się zmierzyć zarządcom centrów handlowych i samym klientom

·       W galeriach handlowych obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny.
·       Jedna osoba przypadać będzie na 15m2 powierzchni sklepowej (z wyłączeniem korytarzy).
·       W centrach handlowych nadal zamknięta będzie przestrzeń rekreacyjna oraz strefy, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. Wszyscy muszą mieć na twarzach maseczki lub szaliki, chusty czy kominy. W galeriach w wielu miejscach mają stanąć pojemniki z płynem do odkażania rąk. W galerii powinno być wytyczone miejsce, do którego mają być kierowani pracownicy lub klienci z podejrzeniem wystąpienia choroby COVID-19, którzy będą w nim oczekiwać na konsultację lekarską.

Jak wyjaśnił premier, znoszenie dalszych ograniczeń związanych z koronawirusem zależeć będzie od wskaźnika przyrostu zachorowań, utrzymywania przez Polaków dystansu społecznego oraz wydajności służby zdrowia. Co do zasady, kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym.

ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

Toalety mają być otwarte, ale częściej sprzątane (przynajmniej cztery razy dziennie), myte mają być takżę drzwi, klamki, krany, blaty i inne punkty dotykane przez użytkowników (co najmniej raz na godzinę). Zaleca się, aby ograniczyć ilość osób przebywających w toaletach, tak aby zachować bezpieczną odległość między obecnymi. Często czynne są tylko co druga, lub co trzecia kabina. Warto też, aby klienci zachowali większą ostrożność.

Zgodnie z rozporządzeniem premiera, placówki powinny zapewnić klientom środki do dezynfekcji oraz rękawiczki.

- Obiekty handlowe lub usługowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2, placówki handlowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz zarządzający targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk - czytamy.

ZOBACZ TEŻ: Pit 2020. Jaka kara za zwłokę przy rozliczaniu?

Centra handlowe otwarte. Jak bezpiecznie robić zakupy? Gemini Park w Tychach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze