Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.
22 marca zamknięto sanatoria i uzdrowiska. Kuracjusze otrzymali lakoniczną wiadomość: mieli natychmiast wrócić do domu. W związku z epidemią pobyty w sanatoriach zostały przerwane, a nowe turnusy wstrzymane. Ruch w uzdrowiskach zamarł. Po kilku tygodniach wreszcie wiadomo, kiedy ośrodki znów zostaną otwarte. Na tę datę czekały tysiące Polaków. Wiadomo już, kiedy będzie można odbyć badania kierujące na leczenie sanatoryjne, a także kiedy sanatoria otworzą swoje drzwi dla pacjentów.
- Od 1 czerwca będzie możliwość przeprowadzania testów na koronawirusa u osób skierowanych do uzdrowisk. Od 15 czerwca będziemy uruchamiali te uzdrowiska - zapowiedział podczas konferencji szef resortu zdrowia.
Minister Szumowski zaznaczył, że do uzdrowisk najczęściej kierowane są osoby starsze i schorowane, mające dodatkowe inne schorzenia.
- Dlatego chcemy przeprowadzać testy u tych osób, które mają skierowanie do uzdrowisk, żebyśmy wiedzieli, że te osoby, które tam jadą, (...) są bezpieczne - podkreślał minister zdrowia.
Testowanie osób starających się o pobyt w uzdrowiskach rozpocznie się 1 czerwca.
ZOBACZ TEŻ: "Przeniesienie biznesu do internetu sposobem na przetrwanie". Rząd, OLX i Allegro zachęcają firmy do cyfryzacji
- Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej wymagasz określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, możesz skorzystać z tego rodzaju leczenia - informuje NFZ.
Zdarza się, że na termin wyjazdu do uzdrowiska w Polsce trzeba czekać od 16 do 18 miesięcy. Dorośli mają prawo skorzystać z sanatorium nie częściej niż raz na dwa lata.
- Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Pobyt dziecka trwa 27 dni.
- Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 (dwadzieścia jeden) dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny, natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny.
- Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest bezpłatny.
- Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest częściowo odpłatny.
- Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 (od sześciu do osiemnastu) dni.
Osoby, korzystające z wyjazdów do sanatorium w ramach ZUS, nie ponoszą żadnych kosztów. Wszystkie koszty, łącznie z przejazdami do ośrodka pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli z wyjazdu korzysta osoba czynna zawodowo, to na okres pobytu, lekarz wystawi zwolnienie lekarskie.
ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa
- Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę Twój aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu - zwraca uwagę NFZ.
Skierowanie przekazujemy do oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić osobiście lub pocztą, albo też robi to za nas lekarz wystawiający skierowanie. W oddziale NFZ balneolog, czyli specjalista leczenia uzdrowiskowego i zabiegów fizykoterapii, ocenia skierowanie, może też zażądać od lekarza wystawiającego je dodatkowej dokumentacji lub skierować pacjenta na dodatkowe badania.
ZOBACZ TEŻ: Pit 2020. Jaka kara za zwłokę przy rozliczaniu?