Przepisy w Polsce

Tyle rząd zabierze Polakom z pensji! Stracą niemal 500 zł na ozusowanie umów zleceń

2023-03-16 13:47

Rząd przedstawił Krajowy Program Reform na lata 2023-2024. W praktyce to spis nowych regulacji dotyczących wielu dziedzin. W dokumencie rząd wraca do kontrowersyjnej reformy, która będzie miała wpływ na wypłaty wynagrodzeń i emerytur dla ok. 1,2 mln Polaków.

Ozusowanie umów zleceń

Zgodnie z projektem Krajowego Programu Reform mają zostać wprowadzone przepisy regulujące obowiązek objęcia wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne niezależnie od osiąganych przychodów. Nowe rozwiązanie może wejść w życie w I kwartale 2024 r.

Takie przepisy mają teoretycznie służyć pracownikom i ukrócić nadużycia stosowane przez pracodawców, którzy oferują umowy cywilnoprawne, a oczekują pracy jak na etacie. 

Obecnie zleceniobiorca odprowadzał składki na ubezpieczenia społeczne wtedy, gdy równocześnie realizował dwie umowy zlecenia i pierwsza opiewała na co najmniej 3 tys. 490 zł brutto (pensja minimalna od stycznia br.). Składki odprowadzał tylko od tej pierwszej umowy, od drugiej umowy nie miał takiego obowiązku. Sytuacja ta dotyczyła umowy zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca.

Po zmianach będzie inaczej. Każda umowa zlecenie będzie odpowiednio oskładkowana. W rezultacie zleceniobiorca będzie otrzymywał niższe wynagrodzenie, zaś zleceniodawca zapłaci wyższą kwotę składek. Nie jest jednak pewne, czy dotychczasowe dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla zleceniobiorców nadal pozostanie dobrowolne czy także stanie się obowiązkowe.

W galerii przedstawiamy, ile zleceniobiorca straci po wejściu w życie nowych przepisów.

Sonda
Czy umowy zlecenie i umowy o dzieło powinny być oskładkowane?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze