Jarosław Gowin

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Jarosław Gowin

Pamiętacie Mieszkanie Plus? Rząd działa w sprawie tanich mieszkań

2021-08-02 15:17

Projekt rządu Mieszkanie Plus okazał się niewypałem. Władza nie zamierza jednak porzucać planu zapewniania mieszkań dla osób, których nie stać na zakup własnego lokum. W poniedziałek w Brzesku (woj. małopolskie) odbyła się konferencja, podczas której przy obecności wicepremiera Jarosława Gowina powołano do życia spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska. Zobowiązano się do budowy 720 lokali o średnim metrażu 50 metrów kwadratowych. Mają być one dostępne dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym, czyli grupy docelowej wcześniejszego programu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus się nie udało, rząd ma inny pomysł

Prawdopodobnie ze względu na fiasko inicjatywy Mieszkanie Plus, rząd jeszcze w 2020 roku powołał Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Pieniądze od władz centralnych miały spłynąć do samorządów i pomóc w przekształceniu Towarzystw Mieszkaniowych (TBS) w SIM. Dzięki temu dostęp do tanich lokali miałyby zyskać osoby, które ze względu na sytuację finansową, nie mogą zaciągnąć wieloletniego kredytu mieszkaniowego. Wygląda na to, że inicjatywa jest faktycznie realizowana, bo powołano już 11 spółek, a w poniedziałek 2 sierpnia odbyło się kluczowe spotkanie dla SIM Małopolska.

ZOBACZ: Planujesz kupić mieszkanie? Deweloperzy nie nadążają za popytem

Lofty na Pompach - jak będą wyglądały luksusowe mieszkania w centrum Leszna

Zamiast Mieszkania Plus, lokum socjalne z umiarkowanym czynszem

W spotkaniu w Brzesku udział brał wicepremier Jarosław Gowin, oraz wiceministrowie resortu Rozwoju Pracy i Technologii Anna Kornacka i Andrzej Gut-Mostowy. Inicjatywa SIM Małopolska powstała dzięki współpracy ministerstwa, Krajowego Zasobu Nieruchomości, oraz lokalnego samorządu. Wśród udziałowców znalazło się także 16 małopolskich gmin.

Pierwszy etap prac zakłada budowę 720 mieszkań, których średni metraż wyniesie 50 metrów kwadratowych. Jak podaje strona rządowa, dostępne będą lokale jedno, dwu i trzypokojowe. Mają charakteryzować się umiarkowanym czynszem, więc i dostępnością cenową dla rodzin o średnich dochodach.

Sonda
Czy państwo powinno dopłacać rodzinom z dziećmi do kupna mieszkania?

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych 

Według strony rządowej, od 2022 roku po spłaceniu kredytu zaciągniętego przez SIM na budowę mieszkań, najemca będzie mógł skorzystać z wakacji czynszowych. Ponadto lokatorzy po wpłaceniu odpowiednio wysokiej partycypacji, mogą stać się właścicielami mieszkania, które wynajmują.

To jednak niejedyne korzyści dla rodzin wynajmujących lokale SIM. Najemcy będą uprawnieni do dopłat w ramach programu Mieszkanie na Start, co pozwoli obniżyć wysokość czynszu poniżej ceny rynkowej. Beneficjenci programu przy zachowaniu ustawowych warunków, będą mogli korzystać z dofinansowania nawet do 15 lat.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze