Szczepienie przeciw COVID-19

i

Autor: Getty Images

Paszport covidowy uratuje polską turystykę? Tak uważa wiceminister

2021-05-10 9:59

Tzw. paszport covidowy - dokument elektroniczny dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców - bardzo pomoże polskiej turystyce, w tym Krakowowi, gdzie turystyka opiera się na przyjazdach zagranicznych - mówił w poniedziałek na antenie Radia Kraków wiceminister ds. turystki Andrzej Gut-Mostowy.

Jak powiedział Gut-Mostowy, rząd czeka na rozwiązanie europejskie roboczo nazywane paszportem covidowym, choć, jak zaznacza wiceminister, lepszą nazwą jest "wzajemne uznawanie szczepień i informacji, które pozwalają na podróżowanie". Taką dyskusję na szczeblu europejskim rozpoczną minister turystyki Grecji Harry Theocharis. - W naszym przekonaniu jest to najlepszy tryb działania, aby ogólnoeuropejskie przepisy i dokument elektroniczny pozwalał na podróżowanie – przekonywał Gut-Mostowy.

 Jego zdaniem dużym beneficjentem takiego ogólnoeuropejskiego dokumentu ułatwiającego podróżowanie będzie Polska.

 - Ten dokument ma być gotowy 15 czerwca, dlatego liczymy, że od drugiej połowy czerwca turystyka powinna na skalę europejską bardzo się ożywić i czekamy na to – podkreślił wiceminister.

 Dodał, że Kraków jak również regiony nadmorskie polskiego wybrzeża, będą dużym beneficjentem takiego dokumentu, bo około 1/3 przychodów w polskiej turystyce to przychody od turystów zagranicznych.

 Gut-Mostowy powiedział również, że trwają prace nad rozwiązaniami ogólnoeuropejskimi, aby dofinansowywać turystom wykonywanie testów. Przekonywał, że takie rozwiązania są postulowane przez wiele i apelowała o nie również polska branża turystyczna. "Uważamy, że to mogłoby być słuszne rozwiązanie" – przekonywał na antenie Radia Kraków wiceminister Gut-Mostowy.

SuperNova w samo południe - Paszporty Covidowe
Sonda
Czy paszporty covidowe, to segregacja ludzi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze