Szybki paszport tymczasowy może uratować wyjazd
Wyjazdy zagraniczne – służbowe czy turystyczne – wymagają posiadania ze sobą ważnego dokumentu tożsamości. Zdarza się jednak, że nasz dokument został zgubiony, czy uszkodzony lub po prostu zapomnieliśmy go w drodze na lotnisko. W takich sytuacjach, można znaleźć pomoc w punkcie paszportowym MSWiA na Lotnisku Chopina w Warszawie.
Usługa wyrabiania szybkich paszportów tymczasowych cieszy się szczególną popularnością w okresie wakacyjnym, kiedy podróżnych jest znacznie więcej. Od otwarcia punktu w kwietniu 2023 r., wydaliśmy już ponad 16 tys. paszportów tymczasowych.
Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie
Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.
Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.
Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.
Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.
Paszport tymczasowy – najważniejsze informacje
Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:
- utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
- posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
- pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.
Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi (Q&A) dotyczące punktu paszportowego na Lotnisku Chopina
- Czy dziecko, które leci samo może wyrobić paszport tymczasowy?
Nie. W imieniu osoby małoletniej, wniosek o wydanie paszportu tymczasowego może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator. Wymagana jest zgoda obojga rodziców na wydanie paszportu tymczasowego.
- Od jakiego wieku można samodzielnie wyrobić paszport tymczasowy?
Możliwość samodzielnego złożenia wniosku o wydanie paszportu tymczasowego dotyczy osób, które ukończyły 18. rok życia.
- Paszport dla dziecka - złożyłem wniosek w urzędzie, ale nie wiem, czy się wyrobią z wydrukiem. Czy mogę ubiegać się o tymczasowy na Lotnisku Chopina?
Tak, pod warunkiem, że dziecko posiadało wcześniej dokument tożsamości z numerem PESEL (paszport lub dowód osobisty).
- Lecę z innego lotniska niż Lotnisko Chopina, czy mogę ubiegać się o wyrobienie paszportu?
Tak, wyrobienie paszportu tymczasowego jest możliwe również w sytuacji, kiedy wylot zaplanowany jest z innego lotniska w kraju.
- Lecę w niedzielę/wcześnie rano - kiedy mogę wyrobić paszport?
W punkcie na Lotnisku Chopina można otrzymać paszport tymczasowy nie wcześniej niż dwa dni robocze przed zaplanowaną datą wylotu. W tej sytuacji, wniosek można złożyć w czwartek lub piątek (o ile, nie są to dni ustawowo wolne od pracy).
- Będę w Warszawie, a tydzień później lecę z Gdańska. Czy mogę wyrobić paszport podczas mojego pobytu?
Nie. W punkcie na Lotnisku Chopina można otrzymać paszport tymczasowy nie wcześniej niż dwa dni robocze przed zaplanowaną datą wylotu.
- Czy do wyrobienia paszportu tymczasowego potrzebny jest adres zameldowania? Czy wystarczy adres zamieszkania?
Do wydania paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina nie jest wymagany adres zameldowania. Konieczne jest jednak wskazanie adresu do korespondencji.
- Dlaczego dostępna jest płatność wyłącznie kartą?
W punkcie na Lotnisku Chopina dostępna jest płatność wyłącznie kartą z uwagi na bezpieczeństwo obrotu środkami finansowymi.
- Czy dziecko musi mieć PESEL, żeby wyrobić paszport?
Tak. W punkcie na Lotnisku Chopina nie jest nadawany numer PESEL.
- Mieszkam na stałe poza granicami Polski, czy mogę wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku?
Tak, pod warunkiem posiadania wcześniej polskiego dokumentu tożsamości zawierającego numer PESEL (paszport lub dowód osobisty) oraz potwierdzenia wszystkich niezbędnych danych do wydania paszportu tymczasowego.
- Jak długo jest ważny paszport?
Okres ważności paszportu tymczasowego jest dostosowywany do indywidualnych okoliczności, tj. do długości planowanego pobytu za granicą.
- Czy wpuszczą mnie do Turcji na ten paszport?
Tak. Paszport tymczasowy umożliwia wjazd na terytorium Turcji. Przed każdą podróżą zachęcamy jednak do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w portalu dla podróżujących na rządowej stronie
- W internecie podano, że mój kraj docelowy nie akceptuje paszportów tymczasowych. Czy z tym wyrobionym na lotnisku mogę polecieć?
Nie.
- Czy mogę otrzymać paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina jeżeli w drodze na lotnisko zgubiłem dowód osobisty?
Tak, pod warunkiem potwierdzenia wszystkich niezbędnych danych do wydania paszportu tymczasowego.
- Na lotnisku okazało się, że nie mam żadnego dokumentu ze sobą, czy będę mógł wyrobić paszport tymczasowy?
Tak, pod warunkiem posiadania uprzednio dokumentu tożsamości zawierającego numer PESEL (paszport lub dowód osobisty) oraz potwierdzenia wszystkich niezbędnych danych do wydania paszportu tymczasowego.
- Dostałem informację, że mój paszport jest do odebrania w urzędzie, ale nie zdążę pojechać po niego przed wylotem. Czy mogę wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku?
Tak, jeżeli informacja o gotowości paszportu do odbioru pojawiła się przed samym wylotem. W przeciwnym razie, należy odebrać gotowy dokument w urzędzie.
- Posiadam przy sobie paszport, ale okazało się, że jego termin ważności jest krótszy niż wymagają tego przepisy kraju, do którego lecę. Czy mogę otrzymać paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina przed odlotem?
Tak. W tej sytuacji, w punkcie na Lotnisku Chopina może zostać wydany paszport tymczasowy z terminem ważności umożliwiającym zrealizowanie zaplanowanej podróży.
- Czy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych otrzymam paszport dziesięcioletni?
Nie.
- Wylatuję za kilka dni. Czy mogę już dziś ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego?
Nie. Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina można złożyć nie wcześniej niż dwa dni robocze przed zaplanowaną datą wylotu.
- Ile kosztuje wyrobienie paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina?
Opłata za wydanie paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina wynosi 30 zł.
- Nie posiadam przy sobie zdjęcia do paszportu. Gdzie mogę je wykonać?
Zdjęcie do paszportu tymczasowego może zostać wykonane w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina.
- W jakich dniach i godzinach otwarty jest punkt paszportowy na Lotnisku Chopina?
Punkt wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa jest czynny w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 8:00-20:00.
- Lecę do Schengen, mam dowód osobisty, ale chciałbym także wyrobić paszport, żeby w razie czego mieć ze sobą dwa dokumenty. Czy mogę w takiej sytuacji wyrobić paszport?
Nie.
- Wyrobiłem paszport tymczasowy na wylot do Wielkiej Brytanii, ale teraz lecę na wakacje i znowu potrzebuję paszportu, czy mogę jeszcze raz wyrobić na Lotnisku Chopina?
Nie. Możliwość ponownego otrzymania paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina dotyczy wyłącznie sytuacji, w których osoba po wydaniu dla niej paszportu tymczasowego, uzyskała w późniejszym terminie paszport biometryczny, ale przed zaplanowaną kolejną podróżą, dokument ten został uszkodzony / zniszczony lub utracony.
- W piątek wzięłam ślub (zmieniłam nazwisko), a w poniedziałek lecę na wakacje poza Schengen. Czy mogę wyrobić paszport tymczasowy na panieńskie nazwisko, jeśli jeszcze akt ślubu nie został dostarczony przez księdza do urzędu?
Dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport) traci ważność z dniem następującym po upływie 120 dni od dnia dokonania w rejestrze PESEL zmiany danych zawartych w dokumencie tożsamości. W tym okresie, dopuszczalne jest posługiwanie się dokumentem zawierającym poprzednie nazwisko.