Nieruchomości

i

Autor: materiały prasowe Nieruchomości

Kryzys mieszkaniowy

Pęka bańka na rynku nieruchomości? Lawinowo spada liczba kredytów mieszkaniowych

2022-09-23 9:54

W sierpniu br., w porównaniu do sierpnia 2021 r. o 68,8 proc. spadła liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych, a gotówkowych o 4,3 proc. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Dodano, że banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych i limitów na kartach kredytowych.

Spada liczba kredytów mieszkaniowych

"W sierpniu 2022 r., w porównaniu do sierpnia 2021 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych (+44,3 proc.) oraz limitów na kartach kredytowych (+2,2 proc.). Spadek (-68,8 proc.) odnotowały kredyty mieszkaniowe" - poinformowano w raporcie BIK.

Dodano, że o 4,3 proc. spadła również liczba udzielonych kredytów gotówkowych. "W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały niższą wartość w trzech głównych produktach kredytowych" - zaznaczono. Najwięcej, o 69,3 proc., spadła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych. Natomiast wartość udzielonych kredytów gotówkowych zmniejszyła się o 6,5 proc., a ratalnych o 0,2 proc. "Wzrosła jedynie (+7,8 proc.) wartość przyznanych limitów na kartach kredytowych" - wskazano.

Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Kryzys na rynku nieruchomości

Według informacji BIK w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r., w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, "ujemne dynamiki zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym odnotowały kredyty mieszkaniowe (-40,8 proc., -36,0 proc.) oraz karty kredytowe (-28,6 proc., -14,3 proc.)".

"Dla kredytów mieszkaniowych sierpień, podobnie jak lipiec br., był katastrofalny. W ujęciu liczbowym tak złego wyniku nie było od ponad 12 lat, czyli od stycznia 2010 r." - zaznaczył, cytowany w informacji, prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. Dodał, że w sierpniu banki przyznały ich tylko 7,4 tys. Zwrócił uwagę, że sierpniowa wartość udzielonych hipotek - 2,426 mld zł - to również najniższy wynik od stycznia 2010 r. "Mamy więc zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych, która przeradza się powoli w apokalipsę" – ocenił.

Rogowski wskazał, że wartość akcji kredytowej w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. jest poniżej akcji kredytowej z pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r., a sierpniowy odczyt Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe na historycznie niskim poziomie (-72,9 proc). W jego ocenie w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się pogłębienia spadków akcji kredytowej.

Sonda
Czy rosnące raty kredytów skomplikowały życie Tobie lub Twoim bliskim?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze