Pensje w Polsce mocno w górę. GUS podał nowe dane o wynagrodzeniach
GUS podał w środę (20.03), że w lutym 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do stycznia 2024 r. o 2,7 proc. Jednocześnie jak informuje przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. w porównaniu z lutym 2023 r. wzrosło nominalnie o 12,9% i wyniosło 7978,99 zł brutto.
"Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami premii w tym premii rocznych, nagród jubileuszowych, wypłatami z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń" - napisał GUS w komentarzu do danych.
- Presja płacowa na przedsiębiorców nie maleje. Przeciętne wynagrodzenie zbliża się ponownie do granicy 8 tys. zł brutto. Nie widać też oznak, że wynagrodzenia wyraźnie wyhamują w najbliższym czasie. Szybki wzrost wynagrodzeń pokazuje, że rynek pracy nadal jest w dobrej kondycji. Podobne wzrosty płac w różnych sektorach pokazują, że nie ma mowy o przypadkowych wahnięciach. Intensywny wzrost płac przemawia za scenariuszem rozwoju gospodarczego w 2024 r. opartego o konsumpcję- ocenia najnowsze dan GUS Mariusz Zielonka ekspert ekonomiczny Lewiatana.
Ekonomiści Banku Pekao przyznali, że dane o wzroście wynagrodzeń po raz kolejny okazały się wyższe od oczekiwań. "To najwyższy poziom od 25 lat" – ocenili. Jak wskazują dane o płacach stanowią „solidne uzasadnienie” dla kontynuacji prognozowanego przez nich mocnego odbicia konsumpcji w tym i przyszłym roku. Dodali także, że dane za styczeń i luty mogą wskazywać, że średni wzrost płac w całym 2024 r. przekroczy 10 proc.