Jarosław Wróbel

i

Autor: Marek Wiśniewski/Puls Biznesu/FORUM Jarosław Wróbel

PGNiG donosi do prokuratury na swojego byłego wiceprezesa i obecnego wiceszefa Lotosu

2021-10-14 16:01

Zawirowania w branży energetycznej. Z prokuratorskiego zawiadomienia dotyczącego Jarosława Wróbla, byłego wiceszefa PGNiG, a obecnego wiceprezesa Lotosu, do którego dotarła Wirtualna Polska, wyłania się podejrzany obraz: niezasadne wydanie milionów złotych, podejmowanie decyzji zagrażających bezpieczeństwu informatycznemu i gospodarczemu spółki odpowiedzialnej za dystrybucję gazu w Polsce. Jarosław Wróbel wydał oświadczenie w tej sprawie.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia szeregu przestępstw złożył sam gazowy gigant. Jak podaje Wirtualna Polska, wpłynęło ono 22 września do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Na kilku stronach PGNiG szczegółowo opisuje działania Jarosława Wróbla w latach 2016-2018, kiedy był on prezesem Polskiej Spółki Gazownictwa. Znaczna część zawiadomienia odnosi się do zarządzania infrastrukturą teleinformatyczną Polskiej Spółki Gazownictwa. Według portalu, w zawiadomieniu można przeczytać, że Jarosław Wróbel "poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień i niedopełnienie ciążących obowiązków, wyrządził spółce szkodę majątkową w wielkich rozmiarach", o czym mówi art. 296 §1 i §3 Kodeksu karnego. Eksperci, którzy znają kulisy sprawy i zapoznali się z treścią zawiadomienia, szacują, że mowa o wyrzuceniu w błoto nawet 40 milionów złotych. Jednocześnie zastrzegają, że to "ostrożne szacunki". Według PGNiG na niegospodarność składa się szereg działań dotyczących nieuzasadnionego zrywania, a następnie kupowania dostępu do baz danych, łamanie prawa zamówień publicznych, zagrożenie utraty informacji strategicznych dla spółki czy nieracjonalne zarządzanie zespołem.

Na stronie Lotosu pojawiło się oświadczenie Jarosława Wróbla w sprawie artykułu Wirtualnej Polski, który przytaczamy powyżej. Jest ono następujące:

"W związku z ukazaniem się w dniu 13.10.2021 r. materiału na portalu wp.pl pod tytułem: „Sensacyjne doniesienie państwowej spółki. PGNiG zawiadomiło prokuraturę", pragnę stanowczo oświadczyć, że do dnia dzisiejszego nie zostałem przez jakiekolwiek instytucje poinformowany o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w jakiejkolwiek sprawie dotyczącej mojej osoby, a tym bardziej w sprawie opisanej przez Wirtualna Polskę.

Tym samym treść tego artykułu traktuję jako doniesienia medialne polegające na próbie manipulacji informacjami mającymi na celu zdyskredytowanie mojej osoby w przededniu zwołanego na dzień 14.10.2021 r. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Grupy LOTOS S.A., które ma zająć się kluczowymi kwestiami dotyczącymi fuzji Grupy LOTOS S.A. z PKN Orlen S.A.

Stanowczo oświadczam, że:

Moje decyzje podejmowane w PSG w żaden sposób nie zagroziły bezpieczeństwu informatycznemu i gospodarczemu spółki, a wręcz przeciwnie – przyczyniły się do skutecznego i efektywnego przeprowadzenia procesu głębokiej restrukturyzacji organizacyjnej, procesowej oraz funkcjonalnej spółki. 

Nigdy nie nadużyłem uprawnień oraz nigdy nie zaniedbałem powierzonych mi obowiązków.

Wszystkie moje działania były logiczne i podporządkowane interesom PSG, Grupy Kapitałowej PGNiG oraz bezpieczeństwu Państwa. Autor artykułu skrzętnie przemilczał fakt, że podjęte przeze mnie, oraz zarząd podczas mojej kadencji, działania doprowadziły do wykrycia szeregu nieprawidłowości w różnych obszarach funkcjonowania spółki, w tym w obszarach IT w PSG i Grupie Kapitałowej PGNiG. Skutkiem realizowanych przeze mnie działań było skierowanie informacji oraz zawiadomień w tych sprawach do CBA, ABW oraz prokuratury w latach 2017 i 2020.

Ponadto oświadczam, że szczegółowe stanowisko w tej sprawie będę mógł zająć dopiero po umożliwieniu mi zapoznania się z ewentualną treścią dokumentów, o których informuje portal Wirtualna Polska."

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.
Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze