Piąta fala sparaliżuje gospodarkę? Niepokojące doniesienia

2022-01-21 13:53
Do kiedy potrwa lockdown? Bardzo możliwe, że restrykcje będą obowiązywać jeszcze przez wiele tygodni
Autor: Pixabay.com Do kiedy potrwa lockdown? Bardzo możliwe, że restrykcje będą obowiązywać jeszcze przez wiele tygodni

"Prace na budowach znacznie zwolnią, dłużej poczekasz na zamówienie ze sklepu internetowego lub obiad w restauracji, do tego pora przygotować się na większe kolejki w handlu i dziury w grafikach firm produkcyjnych" - podaje Business Insider Polska. Portal wskazuje, że to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz u progu piątej fali koronawirusa i podaje pięć branż, które na masowych kwarantannach Polaków ucierpią najmocniej.

Piąta fala najmocniej ma dotknąć produkcji, transportu i logistyki czy budowlanki, ale ucierpią też wszystkie branże usługowe, które zajmują się bezpośrednią obsługą klienta - twierdzi w rozmowie z Business Insider Polska Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. - Dziś trzeba rekrutować znacznie więcej pracowników, by wykonywać tę samą pracę – twierdzi ekspert i wskazuje, że już w poprzedniej fali wiele firm miało problem ze skompletowaniem załogi.

– Generalnie problem będzie wszędzie tam, gdzie nie da się wykonywać swoich obowiązków w sposób zdalny – tłumaczy Kozłowski.

Prof. Robert Flisiak: Będzie nawet ponad 100 tys zakażeń dziennie, ale piąta fala może zakończyć pandemię

Przerwany łańcuch dostaw

Jeżeli chodzi o branżę budowlaną to o aż 12,7 proc. rok do roku wzrosła w listopadzie 2021 r. produkcja w Polsce. To nie tylko najwyższe tempo od maja 2019 r., ale też najwyższe w Europie — wynika z danych Eurostatu. Inwestycje ruszyły przy stawianiu budynków — wzrost o 14,7 proc. rdr., jak i w inżynierii lądowej (m.in. drogi), gdzie dynamika wyniosła 10,7 proc. rdr. Piąta fala nie powinna spowodować, że budowy staną, ale zdaniem ekspertów na pewno i tutaj pojawią się spore spowolnienie.

Z kolei logistyka i transport tak naprawdę wciąż nie przezwyciężyły problemów, wynikających z poprzednich fal epidemii. Przerwany łańcuch dostaw może więc jeszcze mocniej dać się we znaki firmom i ich klientom.

Sonda
Czy szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe?

Dystans, dezynfekcja, maseczki

Jak podała w czwartek "Rzeczpospolita", problem zauważają firmy rekrutacyjne. Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service twierdzi, że coraz częściej zdarzają się też, głównie z firm produkcyjnych, zamówienia "składane ad hoc, np. na 20-30 pracowników. Może to wskazywać na pilną potrzebę wypełnienia wakatów".

W obawie przed kolejnymi falami wirusa firmy produkcyjne najbardziej restrykcyjnie podchodzą do zachowywania zasady DDM, czyli "dystans, dezynfekcja, maseczki".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze