Pieniądze to nie wszystko - Hubert Biskupski

i

Autor: MONTAŻ SE Pieniądze to nie wszystko - Hubert Biskupski

Pieniądze to nie wszystko: Polacy dostaną 1300 zł za nic? [WIDEO]

2022-06-01 11:08

Zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubert Biskupski zaprasza na kolejny odcinek programu „Pieniądze to nie wszystko”. Gościem był dr Maciej Szlinder, popularyzator bezwarunkowego dochodu podstawowego. Wkrótce ma zostać przeprowadzony eksperyment, w którym grupa obywateli otrzyma bezwarunkową, comiesięczną wypłatę.

Super Biznes" zaprasza na kolejną ważną rozmowę zastępcy redaktora naczelnego "Super Expressu" Huberta Biskupskiego w cyklu "Pieniądze to nie wszystko". Gościem "Super Biznesu" dr Maciej Szlinder, wielki popularyzator bezwarunkowego dochodu podstawowego.

"Pieniądze to nie wszystko": Oglądaj nowy odcinek

Program "Pieniądze to nie wszystko" na żywo do oglądania w każdą środę o godz. 13.00 na YouTube SE.pl i Facebooku "Super Biznesu".

Czy w Polsce mamy szansę na bezwarunkowy dochód podstawowy? Taki eksperyment może odbyć się w woj. warmińsko-mazurskim.

- Nie wiemy czy ten eksperyment się odbędzie. Został wpisany do strategii Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza i zaakceptowany marszałka. Szukamy finansowania. Odwołuje się do eksperymentów, które się odbyły i są planowane - powiedział Szlinder.

31 tys. osób miałoby przez 2 lata otrzymywać po 1300 zł. Nie jest to spektakularna kwota, ale powyżej progu ubóstwa. Co ma udowodnić eksperyment?

- To maksymalna wersja eksperymentu, w której wszystkie osoby w wieku produkcyjnym w 10 gminach byłyby uwzględnione. Liczymy, że finansowanie będzie mniejsze. Minimalną wersję obliczyliśmy na 5 tys. osób. 1300 zł to nie arbitralnie wybrana kwota. Odwołuje się do poziomu ubóstwa mierzonego przez minimum socjalne. Mając 1300 zł nie jest się wykluczonym społecznie, ale nie jest to godne życie. Chcemy zbadać, czy osoby, które mają to bezpieczeństwo socjalne na podstawowym poziomie, jak reagują: czy zakładają firmy, czy szukają pracy, czy są aktywniejsi społecznie, jak zmienia się ich konsumpcja, jak zmieniają się ich oszczędności, jak zmienia się ich samopoczucie... - mówił nasz rozmówca.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to model finansów, w którym pieniądze dostaje KAŻDY. Niezależnie czy pracuje i ile ma lat - jego konto co miesiąc zasila suma, która wystarczy na przeżycie. Chociaż pomysł wydaje się naiwnym, utopijnym scenariuszem, to całkowicie na poważnie rozważają nad nim ekonomiści, a niektóre władze już teraz eksperymentują z jego wprowadzeniem.

Sonda
Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce. Czy powinien zostać wprowadzony?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze