ZUS

i

Autor: SHUTTERSTOCK ZUS

Pilne! Ważny komunikat ZUS. Są nowe terminy płatności składek

2022-02-04 10:56

Ważny komunikat ZUS, którego nie wolno przegapić. Od 2022 r. obowiązują nowe terminy płatności składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że są to: 5., 15. i 20. dzień danego miesiąca. Ważne zmiany w terminach płatności składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne mają związek z wejściem w życie Polskiego Ładu.

Ważny komunikat dotyczący terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wydał ZUS. Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski przypomniał w nim, że od 2022 roku dla większości płatników zmienia się termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne. Dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (m.in. urzędy gmin, miast) termin pozostanie bez zmian – do piątego dnia następnego miesiąca. Dla pozostałych płatników składek termin zależy od tego, czy mają osobowość prawną czy też nie.

CZYTAJ TEŻ: Polski Ład obniża emerytury. 400 zł w plecy!

Nowe terminy płatności składek

Zmiany w terminach płatności składek mają związek z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Dla płatników składek mających osobowość prawną, m.in. spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji, itp. – będzie to termin do 15. dnia następnego miesiąca. Natomiast do 20. dnia następnego miesiąca – dla pozostałych płatników składek, m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej – poinformował rzecznik ZUS. Nowe terminy dotyczą opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, rozliczanych w dokumentach składnych za styczeń 2022 r. i za następne miesiące.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Do końca 2021 r. osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą (opłacające składkę wyłącznie za siebie) miały prawny obowiązek opłacania składek nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca.

WAŻNE! Mały ZUS Plus. Ostatnia szansa na niższe składki!

W 2022 r. termin ten uległ wydłużeniu do 20. dnia następnego miesiąca.

Sonda
Korzystasz z systemu ZUS Płatnik?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze