Piotr Nowak

i

Autor: GOV.PL Piotr Nowak

Piotr Nowak nowym ministrem finansów? Majątek kandydata na następcę Kościńskiego

2022-02-08 15:58

- Wpłynęła rezygnacja ministra finansów, premier będzie tymczasowo pełnił obowiązki ministra Wpłynęła rezygnacja ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, po jej przyjęciu przez prezydenta, premier Mateusz Morawiecki będzie tymczasowo pełnił obowiązki ministra - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Według nieoficjalnych informacji na fotel głównego finansisty rządu może awansować Piotr Nowak. Kim jest kandydat na ministra finansów? Jakiego majątku się dorobił?

- Premier Mateusz Morawiecki otrzymał rezygnację Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów. Po przyjęciu dymisji przez Prezydenta Andrzeja Dudę premier będzie tymczasowo pełnił obowiązki ministra finansów do momentu powołania nowej osoby - napisał na Twitterze rzecznik rządu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w niedawnym wywiadzie dla PAP, że ci, którzy przygotowywali wprowadzenie Polskiego Ładu "na poziomie politycznym, półpolitycznym - niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe, i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli". Zapowiedział też wyciągnięcie konsekwencji personalnych.

Premier Mateusz Morawiecki pytany w piątek o możliwe dymisje w Ministerstwie Finansów, mówił: "Jesteśmy w fazie, gdy staramy się wyłapać wszelkie niedoskonałości działania systemu. Cieszę się, że ostatnie dwa tygodnie są dużo, dużo lepsze, niż pierwsze dwa tygodnie stycznia, gdy na skutek braku pewnych działań, np. niewypełnienia pewnych formularzy, doszło do nieprawidłowości. I owszem, w takich sytuacjach zawsze należy patrzeć z jednej strony na naprawienie tego, co zostało niedopatrzone, a z drugiej – zastanowić się nad konsekwencjami".

Jednym z nazwisk, które pojawia się w kontekście objęcia tego stanowiska pojawia się Piotr Nowak, urodzony w Dobrym Mieście ekonomista i cybernetyk. Posiada doświadczenie w sektorze finansowym. Pracował także jako wiceminister finansów. Podczas jesiennej rekonstrukcji objął resort rozwoju.

Piotr Nowak 22 grudnia 2015 roku objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. 23 grudnia 2020 roku złożył rezygnację. W styczniu 2021 roku został doradcą Szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych. Jest absolwentem Wydziału Cybernetyki na Wojskowej Akademii Technicznej, oraz finansów i bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w której ukończył studia doktoranckie. W 2004 roku pracował jako trader walutowy w PKO BP, a w latach 2005-2006 jako specjalista obligacji i instrumentów pochodnych w CALYON Corporate&Investment Bank. 

 Z kolei w okresie 2006-2010 był wiceprezesem funduszu hedgingowego Swiss Re. W latach 2010-2011 był prop traderem w Espirito Santo Investment Bank Polska, a od 2011 do 2014 roku wicedyrektorem departamentu zarządzania portfelami papierów dłużnych. W 2015 roku piastował stanowisko ds. spraw gospodarczych w Kancelarii Prezydenta RP, a od grudnia 2015 starszego menadżea Money Makers TFI S.A.

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Według oświadczenia majątkowego z października 2021 r., złożonego kiedy obejmował resort, Nowak posiada na koncie 37 tys. złotych, 10 tys. euro i 161 tys. dolarów, obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa na kwotę 538 tys. złotych. Wśród nieruchomości wymienia 37 tys. złotych, 10 tys. euro i 161 tys. dolarów, obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa na kwotę 538 tys. złotych. Samochodów nie wymienił. W starszym oświadczeniu z 2019 r. wymienił 37 tys. złotych, 10 tys. euro i 161 tys. dolarów, obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa na kwotę 538 tys. złotych. Nowak w 2020 r. nie posiadał kredytów ani udziałów w spółkach.

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze