Piotr Nowak

i

Autor: EAST NEWS Piotr Nowak

Kim jest Piotr Nowak, nowy minister rozwoju

2021-10-26 13:15

Piotr Nowak, były wiceminister finansów, obejmie stanowisko szefa resortu rozwoju. Choć Piotr Nowak był początkowo przymierzany do kierowania jedną z dużych spółek skarbu państwa, ostatecznie otrzymał propozycję dołączenia do Rady Ministrów. Powołanie Nowaka ma na celu osłabianie pozycji obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, który nadzorował Ministerstwo Rozwoju.

Rekonstrukcja rządu

Zbliżająca się rekonstrukcja rządu związana jest z odejściem ze Zjednoczonej Prawicy Porozumienia Jarosława Gowina. Adam Bielan, lider Partii Republikańskiej przyznał w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że rekonstrukcja to uzgodnienia pomiędzy jego ugrupowaniem, a PiS-em. Wiadomo już, że nowym ministrem sportu zostanie Kamil Bortniczuk, a wiceministrem Łukasz Mejza. Z kolei szefem resortu rozwoju został Piotr Nowak.

ZOBACZ Majątek Łukasza Mejzy. Co ukrywał nowy wiceminister sportu?

Super Raport 02.09 (Goście: Adam Bielan - eurodeputowany PiS oraz prof. Marcin Matczak - WPiA UW) Sedno Sprawy: Krzysztof Bosak

Ministrem rozwoju pracy i technologii był Jarosław Gowin, aż do jego dymisji z rządu. Wtedy obowiązki przejął premier RP Mateusz Morawiecki. Jarosław Kaczyński mówił w wywiadzie dla PAP, że na czele resortu rozwoju musi stanąć dobry ekonomista z doświadczeniem w innym resorcie gospodarczym. Twierdził również, że powinno być to stanowisko eksperckie, a nie polityczne. A do opisu prezesa PiS pasuje właśnie Piotr Nowak.

Piotr Nowak nowym ministrem rozwoju

Kandydaturę Piotra Nowaka mieli zaproponować Jacek Sasin i prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński. Objęcie przez eksperta resortu rozwoju zmniejszyłoby uprawnienia premiera Mateusza Morawickiego i tym samym osłabiło jego pozycję. 

Piotr Nowak 22 grudnia 2015 roku objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. 23 grudnia 2020 roku złożył rezygnację. W styczniu 2021 roku został doradcą Szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych.

Sonda
Czy Piotr Nowak to odpowiedni kandydat na ministra rozwoju?

Kandydat na ministra finansów jest absolwentem Wydziału Cybernetyki na Wojskowej Akademii Technicznej, oraz finansów i bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w której ukończył studia doktoranckie. W 2004 roku pracował jako trader walutowy w PKO BP, a w latach 2005-2006 jako specjalista obligacji i instrumentów pochodnych w CALYON Corporate&Investment Bank. 

Z kolei w okresie 2006-2010 był wiceprezesem funduszu hedgingowego Swiss Re. W latach 2010-2011 był prop traderem w Espirito Santo Investment Bank Polska, a od 2011 do 2014 roku wicedyrektorem departamentu zarządzania portfelami papierów dłużnych. W 2015 roku piastował stanowisko ds. spraw gospodarczych w Kancelarii Prezydenta RP, a od grudnia 2015 starszego menadżea Money Makers TFI S.A.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze