PiS przyciąga cudzoziemców do Polski? ZUS podał najnowsze dane

2020-02-12 17:01 WSB
studenci zagraniczni obcokrajowcy
Autor: Uniwersytet Śląski

Liczba cudzoziemców, których Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował w systemie ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, spadła o 15 tys. w stosunku do poprzedniego okresu. Tyle tylko, że ta liczba zmniejszyła się na koniec 2019 roku, a biorąc pod uwagę wszystkie 12 miesięcy, liczba zgłoszonych do ZUS cudzoziemców wzrosła. Tendencja ta jest widoczna od kilku lat. Czyżby rząd PiS przyciągał obcokrajowców?

Na koniec 2019 roku ZUS miał zgłoszonych u siebie 651 tys. cudzoziemców. W systemie ubezpieczeniowym było więc o 15 tys. mniej obcokrajowców niż we wrześniu ubiegłego roku. Choć z tych danych mogłoby wynikać, że obcokrajowcy opuszczają Polskę, to statystyki całoroczne są zgoła inne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Przerwy na papierosa trzeba odpracować! Ważny wyrok sądu

ZUS poinformował, że 651 tys. zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych to i tak o ponad 80 tys. więcej, niż w roku 2018. Wtedy liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wyniosła 569 tys., a po kolei wcześniej 440, 293 i 184 tys. Oznacza to, że od 2015 roku, czyli od kiedy swoje rządy rozpoczęła partia Jarosława Kaczyńskiego, liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS wzrosła o niemal 0,5 mln!

ZOBACZ KONIECZNIE: Straż miejska do likwidacji. Tutaj nie ma jej od 20 lat i jak sobie radzą?

Najwięcej zgłoszonych jest Ukraińców, bo około 70 proc. (479 tys.). Większość cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS to pracownicy (390 tys.). Pozostali, jak zauważa Zakład, to członkowie ich rodzin. Jedynie 3 proc. obcokrajowców to osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Najnowsze