PiS szykuje prezenty dla emerytów

2017-07-01 10:00 GS
Jarosław Kaczyński
Autor: Andrzej Lange

W sobotę 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy, zabraniające komornikom zabierać emerytom więcej niż 25 proc. ich świadczeń. A możliwe, że wkrótce pojawią się nowe udogodnienia dla seniorów. Już dziś na kongresie PiS w Przysusze poznamy nowe propozycje partii rządzącej.

Jak powiedział PAP polityk z kierownictwa PiS, władze partii nie planowanują dużych zmian personalnych przy okazji kongresu, jednak drobne korekty mogą mieć miejsce. „Większe są możliwe, ale dopiero w listopadzie lub grudniu, gdy nastąpi podsumowanie dwóch lat rządu Beaty Szydło" – dodał.
„Na kongresie skupimy się na aktualizacji naszego programu" – twierdzi inny rozmówca PAP.

Sprawdź także: Komornik zabiera emeryturę. Ile może potrącić z konta? [NOWE PRZEPISY]

Na tapecie partii rządzącej znajdą się m.in. kwestie dotyczące emerytów. Jednym z pomysłów PiS, aby ulżyć tej grupie, jest stworzenie specjalnego programu, w ramach którego jej przedstawiciele będą otrzymywali raz w roku przed Bożym Narodzeniem 500, 400 lub 300 zł specjalnego dodatku.
Chcemy jakoś specjalnie wspomóc emerytów, ale nie zostało jeszcze sprecyzowane jak. Jednorazowe dodatki mają na razie najwięcej zwolenników. Na kongresie może paść informacja, ile będą one wynosić – powiedziała „Gazecie Wyborczej" osoba związana z rządem.

Czytaj też: Większości emerytów grożą głodowe emerytury i wyższe podatki. Jak to możliwe?

W Ministerstwie Finansów powstała jeszcze jedna propozycja – aby osobom, które nie zrezygnują z aktywności zawodowej po obniżeniu wieku emerytalnego w październiku br., mimo że zyskają do tego prawo, wypłacać bonus w wysokości 5 tys. zł za każdy kolejny rok pracy. Pod uwagę brane są dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada dopisanie premii, o której mowa powyżej, do konta emerytalnego pracownika. Gdy ten zdecyduje się w końcu na odejście z pracy, jego emerytura będzie wyższa, ponieważ zwiększy się jego kapitał emerytalny. Druga opcja to wypłata bonusu w gotówce.

Zobacz również: Kaczyński na kongresie PiS: „szkodnik Balcerowicz” i pieniądze z OFE

Nad zmianami w programie partii rządzącej, które mają być przedstawione podczas kongresu ugrupowania pracuje specjalnie w tym celu powołany zespół. W jego skład wchodzą: prezes partii Jarosław Kaczyński, wicepremier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
Będziemy informować naszych czytelników na bieżąco o nowych propozycjach, które zostaną ogłoszone w sobotę na kongresie PiS w Przysusze.

Źródła: Dziennik.pl, Wyborcza.biz, Superbiz.pl

Najnowsze