Mieszkańcy mogą sprawdzić na co dokładnie idą ich podatki

i

Autor: Fz/cc0/pixabay Mieszkańcy mogą sprawdzić na co dokładnie idą ich podatki

PIT 2020. Gdzie i jak rozliczyć podatek dochodowy? Sprawdź!

2020-02-18 13:52

Zdecydowana większość Polaków nie wie, gdzie powinna rozliczyć podatek dochodowy. Ponad połowa nie jest świadoma, w jakiej części środki z PIT trafiają do budżetu gminy. Te wnioski możemy wyciągnąć z badania opinii „Na co idą moje pieniądze 2020”, przeprowadzonego przez Kantar w styczniu tego roku.

Coroczne rozliczenie PIT jest jednym z naszych głównych obowiązków jako podatników. Jest to obowiązek powszechny, ponieważ dotyczy wszystkich osób osiągających dochody. Otrzymaliśmy już od pracodawcy (lub pewnie lada dzień otrzymamy) informację o kosztach uzyskania przychodu oraz pobranych składkach i zaliczkach na podatek. To znak, że czas wziąć sprawy w swoje ręce i złożyć do właściwego urzędu stosowny dokument. Możemy zrobić to najpóźniej 30 kwietnia. Z tej okazji platforma nacoidamojepieniadze.pl poprosiła firmę Kantar o zbadanie stanu wiedzy obywateli na temat podatku dochodowego oraz przychodów i wydatków gminy. W badaniu opinii „Na co idą moje pieniądze 2020” pytano m.in. o to, gdzie należy płacić podatek PIT.

ZOBACZ TAKŻE: PIT za 2019 rok. Wszystko co trzeba wiedzieć o tegorocznym rozliczeniu podatkowym [PORADNIK]

Według największej liczby respondentów decyduje o tym meldunek. Tak uważa co trzeci badany, a postępuje co drugi. 28 proc. ankietowanych wskazało, że zeznanie podatkowe złożyli tam, gdzie mieszkali najdłużej w 2018 roku. Dokładnie taka sama grupa osób uważa, że miejsce rozliczania podatku dochodowego można wybrać. Na poprawną odpowiedź (czyli: „tam, gdzie mieszkało się 31 grudnia roku, za który rozliczany jest podatek”) postawiło zaledwie 13 proc. pytanych.

Gdzie trafiają środki z PIT? Aż 60 proc.z nas nie zdaje sobie sprawy, że gminy dysponują niespełna połową pieniędzy odprowadzanych przez podatników. Tymczasem jest to wiedza istotna; zwłaszcza w obliczu zeszłorocznej obniżki wysokości podatku, która wpływa nie tylko na zasobność kieszeni Polaków, ale i na uszczuplenie budżetu samorządów. 19 proc. badanych uważa, że państwo dzieli się z miastami po równo. 13 proc. jest zdania, iż do budżetu gminy wpływa większość środków z PIT; a 4 proc., że zasilamy go w całości. Według co dwudziestego pełnoletniego mieszkańca naszego kraju zarobione przez niego pieniądze w ogóle nie trafiają do miasta, w którym żyje.

SPRAWDŹ TEŻ: 500 plus finansowane przez firmy. Szokujące wyniki sondażu dotyczącego podatków

Gdzie więc ich szukać? Dwie piąte Polaków błędnie sądzi, że podatek PIT jest źródłem finansowania programu „Rodzina 500 plus”. 51 proc. respondentów, zgodnie z prawdą, uważa, że najszerzej komentowany program rządu finansowany jest z dotacji celowych otrzymanych z budżetu państwa. Ale już co czwarty z ankietowanych myli się, myśląc, że dodatkowe pieniądze na wychowanie dzieci to wynik podatków uiszczanych przez firmy. A co piąty – wskazując na podatki lokalne.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze