Seniorzy i niepełnosprawni z Bełchatowa dojadą darmowym transportem na szczepienia! Wystarczy zadzwonić!

i

Autor: Pixabay/ sabinevanerp Seniorzy i niepełnosprawni z Bełchatowa dojadą darmowym transportem na szczepienia! Wystarczy zadzwonić!

PIT 2021. Emeryci mają problem z rozliczeniem podatku

2021-03-02 12:27

Emeryci powinni dokładnie przeanalizować swój PIT za ubiegły rok. Dlaczego? Otóż mogą pojawić się problemy z rozliczeniem podatku. W przypadku nadpłaty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rozliczy emeryta. Świadczeniobiorca musi sam zabiegać o zwrot pieniędzy. Zobacz, jak dostać pieniądze za PIT 2021.

Zbliża się okres rozliczenia podatkowego. Deklaracje podatkowe mogą złożyć też emeryci i renciści. ZUS w 2021 roku będzie wysyłał dwa formularze wszystkim osobom, które pobrały z urzędu świadczenie w 2020 roku przynajmniej raz. Mowa o PIT-40A, czyli formularzu przeznaczonym dla podatników z kwotą niedopłaty podatku oraz PIT-11A dla osób, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. Jak informuje ZUS PIT-11A otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy mają nadpłatę podatku. Co ważne, w tym roku nastąpiły niekorzystane zmiany dla seniorów, bowiem zakład rozliczy wyłącznie niedopłatę podatku. Zostanie ona potrącona z marcowego lub kwietniowego świadczenia dla emerytów.

ZOBACZ: Nawet do 3 dni płatnego urlopu dla kobiet! Czy w Polsce można wziąć wolne podczas miesiączki? Rząd odpowiada

Jak informuje ZUS, w tym roku zakład nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku - takie osoby otrzymają PIT 11A. Podatnik w takiej sytuacji składa samodzielnie zeznanie albo może poczekać do 30 kwietnia - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT. 

Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym. W przypadku, kiedy emeryt nie wskazał rachunku bankowego, na który ma być zwrócona nadpłata, a nie przekracza ona dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (2 x 11,60 zł = 23,20 zł), to nadpłata jest zwracana w kasie urzędu skarbowego.

Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu.

WAŻNE: Waloryzacja emerytur, 13. i 14. emerytura, Senior Plus, Aktywni Plus. Seniorzy dostaną 36 miliardów zł

Sonda
Czy byś się zaszczepił/a chińską szczepionką?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze