PIT 2021. Emeryci mają problem z rozliczeniem podatku

2021-03-02 12:27 mos
Seniorzy i niepełnosprawni z Bełchatowa dojadą darmowym transportem na szczepienia! Wystarczy zadzwonić!
Autor: Pixabay/ sabinevanerp Seniorzy i niepełnosprawni z Bełchatowa dojadą darmowym transportem na szczepienia! Wystarczy zadzwonić!

Emeryci powinni dokładnie przeanalizować swój PIT za ubiegły rok. Dlaczego? Otóż mogą pojawić się problemy z rozliczeniem podatku. W przypadku nadpłaty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rozliczy emeryta. Świadczeniobiorca musi sam zabiegać o zwrot pieniędzy. Zobacz, jak dostać pieniądze za PIT 2021.

Zbliża się okres rozliczenia podatkowego. Deklaracje podatkowe mogą złożyć też emeryci i renciści. ZUS w 2021 roku będzie wysyłał dwa formularze wszystkim osobom, które pobrały z urzędu świadczenie w 2020 roku przynajmniej raz. Mowa o PIT-40A, czyli formularzu przeznaczonym dla podatników z kwotą niedopłaty podatku oraz PIT-11A dla osób, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. Jak informuje ZUS PIT-11A otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy mają nadpłatę podatku. Co ważne, w tym roku nastąpiły niekorzystane zmiany dla seniorów, bowiem zakład rozliczy wyłącznie niedopłatę podatku. Zostanie ona potrącona z marcowego lub kwietniowego świadczenia dla emerytów.

ZOBACZ: Nawet do 3 dni płatnego urlopu dla kobiet! Czy w Polsce można wziąć wolne podczas miesiączki? Rząd odpowiada

Jak informuje ZUS, w tym roku zakład nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku - takie osoby otrzymają PIT 11A. Podatnik w takiej sytuacji składa samodzielnie zeznanie albo może poczekać do 30 kwietnia - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT. 

Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym. W przypadku, kiedy emeryt nie wskazał rachunku bankowego, na który ma być zwrócona nadpłata, a nie przekracza ona dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (2 x 11,60 zł = 23,20 zł), to nadpłata jest zwracana w kasie urzędu skarbowego.

Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu.

WAŻNE: Waloryzacja emerytur, 13. i 14. emerytura, Senior Plus, Aktywni Plus. Seniorzy dostaną 36 miliardów zł

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze