PKN ORLEN na rynkach globalnych. W planach gigantyczne inwestycje

2020-02-17 11:09 KaJa
PKN Orlen stawia na rozwój petrochemii
Autor: Materiały Prasowe PKN Orlen

Polski gigant paliwowy PKN ORLEN poszerza swoje zagraniczne wpływy. W minioną sobotę otwarty został odcinek trasy kolejowej łączący rafinerię w Możejkach z łotewskim Renge co zdecydowanie usprawni transport ropy i innych produktów. PKN ORLEN również regularnie otwiera nowe stacje benzynowe za granicą, a do końca czerwca spółka zamierza wyłonić wykonawcę nowej instalacji pogłębionego przerobu ropy (Bottom of the Barrel - BoB) w Możejkach.

Odbudowa zaledwie 19 kilometrowego odcinka kolejowego z Możejek do łotewskiego Renge ma strategiczne znaczenie dla PKN ORLEN. To właśnie w Możejkach polski gigant paliwowy ma swoją rafinerię. Jest ona niezwykle ważna dla obu państw i skutecznie napędza rozwój gospodarczy regionu. Kiedy w 2008 roku Litwa zdemontowała tory, polska spółka zmuszona była do transportu ropy o wiele dłuższą i bardziej kosztowną trasą. ORLEN LIETUVA połączeniem kolejowym do Renge ma przewozić nawet kilka tysięcy ton produktów rocznie, co oznacza realne korzyści zarówno dla PKN ORLEN jak i całego regionu.

Czytaj również: Strategiczne połączenie kolejowe odbudowane. PKN ORLEN wzmacnia współpracę z Litwą

Polski gigant paliwowy na Litwie otwiera również swoje stacje benzynowe. Obecnie u naszych sąsiadów działa już 26 placówek pod szyldem polskiej spółki, a do końca roku planowane jest otwarcie przynajmniej 3 kolejnych, w tym jednej w samym Wilnie. Jak powiedział w rozmowie z dziennikarzami prezes PKN ORLEN, Daniel Obajtek docelowo sieć detaliczna na Litwie powinna liczyć około 70 – 80 stacji. Należy podkreślić, że placówki otwieranie zarówno za granicą jak i w Polsce wyróżnia wysoki standard zarówno obsługi jak i oferty produktowej. 

Sprawdź także: Wirtualne kasy to zagrożenie! „Nie są w należyty sposób zabezpieczone”

- Detal jest dla nas jednym z najbardziej rozwijających się segmentów rynku, od dwóch lat jeszcze mocniej w niego inwestujemy. (…) Nasze stacje mają przede wszystkim służyć obsłudze klienta, bez znaczenia czy na tych stacjach będzie benzyna, diesel czy energia elektryczna do sprzedaży. Stacje mają również pełnić funkcję sklepów i gastronomi. Mają być dokładane pewne rodzaje usług, tam by placówki spełniały oczekiwania klientów – powiedział prezes PKN ORLEN, Daniel Obajtek na spotkaniu z przedstawicielami mediów.

Zobacz też: Mieszkania rekordowo drogie. Ponad 9 tysięcy złotych za metr kwadratowy na rynku wtórnym

To jednak nie wszystko, ORLEN LIETUVA, czyli litewska spółki z grupy kapitałowej PKN ORLEN do końca czerwca do końca czerwca planuje wyłonić wykonawcę nowej instalacji pogłębionego przerobu ropy (Bottom of the Barrel - BoB) w Możejkach. Wartość inwestycji szacuje się na poziomie ponad 1 mld złotych. Pozwoli ona jednak na zwiększenie produkcji w rafinerii o ponad 15 proc. i wytwarzanie wyrobów wysokomarżowych, przede wszystkim benzyn, oleju napędowego i paliwa lotniczego Jet.

Najnowsze