Orlen

i

Autor: Shutterstock Orlen

Przemysł paliwowy w Polsce

PKN Orlen pokazuje wyniki i mówi: "Fuzja miała sens"

Spółka poinformowała, że połączona Grupa Orlen wypracowała w czwartym kwartale przychody na poziomie ponad 100 miliardów złotych, z których 8 proc. to zysk netto w wysokości 8,1 miliarda złotych.

Zyski PKN Orlen. "Połączenie PKN Orlen, LOTOS i PGNiG miało sens"

W czwartym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie 102,3 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 16,1 mld zł i zysk netto w wysokości 8,1 mld zł - poinformowano. PKN Orlen podkreślił, że wyniki zostały oczyszczone o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu PGNiG.

"Wyniki za czwarty kwartał jednoznacznie pokazują, że połączenie PKN ORLEN, Grupy LOTOS i PGNiG miało sens i już przynosi wymierne rezultaty. Powstał silny koncern o mocnych fundamentach, gwarantujących stabilność finansową oraz trwałą wartość i potencjał do dalszych zysków dla akcjonariuszy" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Koncern PKN Orlen informuje o przychodach

W całym 2022 r. Grupa Orlen osiągnęła przychody na poziomie 278,5 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 38,7 mld zł i zysk netto w wysokości 21,5 mld zł. Wyniki oczyszczono o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu Grupy LOTOS i PGNiG.

"Tylko w 2022 r. Grupa ORLEN odprowadziła do budżetu Państwa 39 mld zł z tytułu podatków, czyli o ok. 13 miliardów złotych więcej niż w 2015 r. W całym 2022 r. Grupa ORLEN przeznaczyła 19,6 mld zł na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową, w tym m.in. rozwój energetyki odnawialnej. Tak wysokie nakłady inwestycyjne były możliwe dzięki połączeniom i wypracowanym zyskom" - napisano w komunikacie koncernu.

A jakie są plany na kolejne lata? - Planujemy wzrost wydobycia ropy naftowej, wzrost wydobycia gazu w Norwegii od 2027 roku. Znacząco wzmocniliśmy dostawy LNG do Polski. Uzyskaliśmy flotę ośmiu gazowców. Jeden z nich już płynie z gazem LNG do Polski. Myślimy też o inwestycjach petrochemicznych - wymieniał podczas konferencji prasowej Jan Szewczak, członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych. Jak zapewnił Jan Szewczak, spółka będzie dostosowywać się do wszelkich wymogów proekologicznych. Firma planuje inwestycje wpływającą na zmniejszenie poboru wody z Wisły. W planie jest też budowa pierwszej w Polsce biogazowni.

Przedstawiciele zarządu PKN Orlen podkreślili, że w najbliższej przyszłości większość projektów inwestycyjnych realizowana będzie w Polsce (70 proc. nakładów) i Norwegii (10 proc. nakładów).

Kiedy PKN Orlen uruchomi w Polsce małe reaktory jądrowe? Spółka ma nadzieję, że uda jej się to przed 2030 rokiem.

Sonda
Tankujesz na Orlenie?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze