Pieniądze banknoty

i

Autor: Piotr Liszkiewicz

Płaca minimalna 2017: rząd proponuje 2 tys. zł brutto

2016-06-14 19:39

Płaca minimalna w 2017 r. wyniesie 2 tys. zł brutto – zdecydował rząd. To stawka o 150 zł wyższa od obowiązującej w tym roku.

Propozycja rządu o podwyższeniu płacy minimalnej z 1850 zł brutto miesięcznie obowiązujących w tym roku do 2 tys. zł w roku 2017 można uznać za zaskakującą. Z punktu widzenia pracowników jest to jednak miłe zaskoczenie – wcześniej mówiło się wprawdzie, że rząd podniesie płacę minimalną, ale nie do 2 tys. zł, a 1920 zł.

Stawka przyjęta przez rząd jest nawet wyższa od tej, którą w takcie negocjacji proponowały związki zawodowe (sugerowały one kwotę 1970,25 zł brutto).

Czytaj również: Stawka minimalna 12 zł. Rząd ma przyjąć projekt ustawy we wtorek [SONDA]

To oznacza, że w przyszłym roku osoba zatrudniona w Polsce na umowę o pracę, na pełny etat, nie będzie mogła zarabiać mniej niż 2 tys. brutto miesięcznie. Na rękę dostanie 1420 zł.

Na podstawie wysokości płacy minimalnej obowiązującej w danym roku wyliczane są również inne świadczenia – m.in. zasiłek chorobowy, wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych, wysokość świadczeń dla praktykantów, odszkodowania z tytułu naruszenia zasad równego traktowania, mobbing lub dyskryminację w pracy. Na wyższej płacy minimalnej zyskają również dłużnicy. Wszystko ze względu na to, że wolne od zajęcia komorniczego jest wynagrodzenie w wysokości minimalnej pensji.

Oczywiście, wysokość płacy minimalnej ma również wpływ na wysokość składek (emerytalna, rentowa, NFZ itd.).

MK

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze