Kupujesz używany samochód? Szykują się SPORE zmiany od nowego roku!

i

Autor: Pixabay.com

Planujesz kupić samochód? Będą dopłaty do tych pojazdów! Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić

2021-09-09 7:55

- 400 mln zł z programu "Mój elektryk" zostanie przeznaczone na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych - poinformował w środę w Karpaczu Michał Kurtyka. Minister klimatu i środowiska dodał, że to ważny i w wielu aspektach przełomowy dzień dla polskiej elektromobilności. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu umowę z Bankiem Ochrony Środowiska w sprawie dystrybucji dopłat do leasingu pojazdów zeroemisyjnych.

- Umowa to efekt zakończonego naboru na banki, które w imieniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą dystrybuować dotacje, głównie dla przedsiębiorców, w formie dopłat do leasingu w ramach programu priorytetowego "Mój elektryk" - powiedział na briefingu prasowym Kurtyka. Dodał, że pierwszym bankiem, który spełnił kryteria wyboru i na tej podstawie mógł zawrzeć umowę z NFOŚiGW, jest Bank Ochrony Środowiska.

Minister stwierdził, że to "ważny i w wielu aspektach przełomowy dzień dla polskiej elektromobilności". - Uruchamiamy po raz pierwszy transzę 400 mln zł dopłat dla pojazdów indywidualnych. Tego wcześniej nie było. I ta transza będzie również szła dając możliwość sfinansowania pojazdów w tym trybie leasingowym - tłumaczył szef resortu klimatu i środowiska.

Tak wygląda polski samochód elektryczny

Kurtyka przypomniał, że budżet programu "Mój elektryk", którego wdrażanie zaplanowano na lata 2021-2026, wynosi 500 mln zł, z czego 400 mln zł jest przeznaczone na dopłaty do leasingu. Zdaniem Kurtyki, uruchomienie dopłat do leasingu ekologicznych samochodów "jest kluczem do sukcesu" programu "Mój elektryk".

- Efektem będzie nie tylko powiększenie taboru przyjaznego środowisku, ale pośrednio także rozwój infrastruktury ładowania. Osiągniemy zatem dwa cele: ekonomiczny i klimatyczny, czyli ożywienie w gospodarce i ograniczenie emisji szkodliwych gazów i substancji do atmosfery – podkreślił szef resortu.

Sonda
Czy kupiłbyś/a samochód elektryczny jeśli jego cena nie różniłaby się znacząco od tradycyjnego auta?

Prezes Banku Ochrony Środowiska Wojciech Hann wyraził nadzieję, że dzięki współpracy BOŚ z NFOŚiGW przyjazne środowisku samochody elektryczne staną się "znacznie bardziej dostępne dla polskich przedsiębiorców".

- Liczymy, że pozwoli to modernizować firmowe floty i skutecznie wspierać realizację Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce - dodał Hann. Z branżowych raportów wynika, że głównymi odbiorcami nowych pojazdów są w Polsce klienci instytucjonalni. W 2020 r. należało do nich aż 72,6 proc. rynku, pozostały procent to osoby prywatne.

Jest nadzieja na wyższe emerytury? Minister Maląg zdradza szczegóły

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze