Armagedon na lotniskach

i

Autor: AP

Wakacje 2023

Planujesz wylot na wakacje w tym roku? Szykuj się na gigantyczne kolejki na lotniskach!

2023-02-14 0:59

Wakacje 2023. Jeśli już planujesz letni urlop, to licz się z trudnościami na lotniskach. Dlaczego? Branża lotnicza odkuwa się po pandemicznym okresie. Ludzie po długich lockdownach, szczepieniach ruszają na zagraniczne wakacje z ogromnym impetem. Zainteresowanie lotami w różnych kierunkach jest bardzo duże. Istnieje ryzyko, że lotniska i linie lotnicze nie będą wyrabiać się z obsługą pasażerów. Do tego dochodzą takie problemy jak: strajki pracowników kontroli lotów, brak chętnych do pracy na lotniskach.

Wakacje 2023. Tłumy na lotniskach

Przed nami wakacje 2023. Wszystko wskazuje na to, że dla branży lotniczej sezon 2023 będzie udany. W końcu linie lotnicze mają mieć duże obłożenie i więcej rejsów, a także sensowne zyski. Linie lotnicze mają wrócić do rentowności sprzed pandemii, a liczba podróżnych na całym świecie wyniesie ok. 4,2 mld. Dla porównania w ubiegłym roku przewoźnicy obsłużyli ok 3,7 mld pasażerów, a w kryzysowych latach 2020-2021 odpowiednio 1,8 mld i 2,2 mld. Całkowite przychody prognozuje się na 438 mld dol., co stanowi wzrost o 44 proc. względem 2021 r.

Co to oznacza dla pasażerów? Tłumy na lotniskach, długie oczekiwanie na odprawę i po odbiór bagażu, zamieszanie, zgubione bagaże, wręcz chaos.  Złą sytuacją dla pasażerów mają potęgować strajki kontrolerów lotów i wakaty na lotniskach oraz u przewoźników  lotniczych. Sytuacji nie poprawia też fakt, że w dużej części południowa część przestrzeni powietrznej Polski jest zamknięta przez NATO. To wszystko może dodatkowo wpływać na opóźnienia lotów. 

Należne odszkodowanie

Jednak czy w związku z takim widmem sytuacji warto rezygnować z podróży samolotem na wakacje? Oczywiście, że nie. Trzeba się tylko do tego odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, że za opóźnienie samolotu przysługuje odszkodowanie. Jego wysokość zależy od czasu opóźnienia - odwołania, odległości, linii lotniczych, przyczyn opóźnienia lub odwołania lotu. Generalnie odszkodowanie przysługuje za opóźnienia większe niż 3 godziny w stosunku do zaplanowanej godziny lądowania. W takiej sytuacji, zależnie od długości trasy, pasażer ma prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro. Jeśli lot jest opóźniony więcej niż 5 godzin, pasażerowie mają prawo do zwrotu pieniędzy za bilet.

Sonda
Czy kiedykolwiek odwołano Ci lot?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Najnowsze