Odwołane i opóźnione loty. Spore problemy w Majówkę
Pod koniec marca odeszło z warszawskiego lotniska 44 kontrolerów, a wraz z końcem kwietnia kończy się okres wypowiedzenie kolejnych 180 z 216 pracowników. Z kadry niemal 300 kontrolerów, zostanie jedynie 36 osób. Skutkiem będzie ogromny problem z obsługą lotów. PAŻP tłumaczyło ostatnio opóźnienia "zwiększoną liczbą absencji kontrolerów ruchu lotniczego z powodu m.in. zwolnień lekarskich".
Skutkiem odejścia takiej ilości kontrolerów będą nie tylko opóźnienia, ale również odwołanie wielu lotów. Tymczasem majówka zbliża się wielkimi krokami, a niedługo i wakacje, czyli okres największego ruchu lotniczego. PAŻ stoi więc przed zadaniem jak najszybszego rozwiązania sporu ze związkiem kontrolerów.
Kontrolerzy lotów protestują, gdyż wprowadzone w listopadzie 2021 roku nowe zasady PAŻP, obniżyły ich miesięczne pensje o ok 20-30 proc. Ponadto pracownicy wskazywali na wiele uchybień związanych z bezpieczeństwem lotniczym i żądają wycofania się z systemu pracy jednoosobowej na połączonych stanowiskach.
Ile zarabia kontroler lotów?
Warto jednak zaznaczyć, że kiedyś kontrolerzy lotów zarabiali znacznie więcej. Według danych PAŻP, nawet 100 tys. zł miesięcznie. Grupa kontrolerów z Warszawy nie zgodziła się na nowe warunki. Zgodnie z nowym regulaminem nagradzania w PAŻP, kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarabiać do 45 tys. złotych - z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego.
- Reprezentowana przez jeden ze związków zawodowych grupa kontrolerów ruchu lotniczego nie zgadza się na takie warunki, żądając przywrócenia stawek sprzed kryzysu, tj. z czasów, gdy pensje kontrolerów były najwyższe w historii - podawały w styczniu związki.