Lotnisko Chopina

i

Autor: Lotnisko Chopina Lotnisko Chopina

Planujesz wylot na Wielkanoc lub majówkę? Szykuj się na gigantyczne opóźnienia

2022-04-16 15:59

Protest kontrolerów lotów wdał się mocno we znaki Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a jego skutki odczują również pasażerowie. W weekend 9-10 kwietnia opóźnione było 300 rejsów na Lotnisku Chopina w Warszawie, z czego 150 z powodu braku kontrolerów. Wygląda na to, że to dopiero początek tarapatów i jeśli nie dojdzie do porozumienia między PAZP, a związkowcami, w majówkę dojdzie do paraliżu.

Odwołane i opóźnione loty. Spore problemy w Majówkę

Pod koniec marca odeszło z warszawskiego lotniska 44 kontrolerów, a wraz z końcem kwietnia kończy się okres wypowiedzenie kolejnych 180 z 216 pracowników. Z kadry niemal 300 kontrolerów, zostanie jedynie 36 osób. Skutkiem będzie ogromny problem z obsługą lotów. PAŻP tłumaczyło ostatnio opóźnienia "zwiększoną liczbą absencji kontrolerów ruchu lotniczego z powodu m.in. zwolnień lekarskich".

Skutkiem odejścia takiej ilości kontrolerów będą nie tylko opóźnienia, ale również odwołanie wielu lotów. Tymczasem majówka zbliża się wielkimi krokami, a niedługo i wakacje, czyli okres największego ruchu lotniczego. PAŻ stoi więc przed zadaniem jak najszybszego rozwiązania sporu ze związkiem kontrolerów.

Kongres 590 2021: Przymusowe wywłaszczenie pod budowę CPK? Prezes spółki wyjaśnia

Kontrolerzy lotów protestują, gdyż wprowadzone w listopadzie 2021 roku nowe zasady PAŻP, obniżyły ich miesięczne pensje o ok 20-30 proc. Ponadto pracownicy wskazywali na wiele uchybień związanych z bezpieczeństwem lotniczym i żądają wycofania się z systemu pracy jednoosobowej na połączonych stanowiskach.

Ile zarabia kontroler lotów?

Warto jednak zaznaczyć, że kiedyś kontrolerzy lotów zarabiali znacznie więcej. Według danych PAŻP, nawet 100 tys. zł miesięcznie. Grupa kontrolerów z Warszawy nie zgodziła się na nowe warunki. Zgodnie z nowym regulaminem nagradzania w PAŻP, kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarabiać do 45 tys. złotych - z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego.

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś zostać kontrolerem lotów?

- Reprezentowana przez jeden ze związków zawodowych grupa kontrolerów ruchu lotniczego nie zgadza się na takie warunki, żądając przywrócenia stawek sprzed kryzysu, tj. z czasów, gdy pensje kontrolerów były najwyższe w historii - podawały w styczniu związki. 

Najnowsze

Materiał sponsorowany