Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, NFZ, szpitale, policja i straż graniczna. Wszystkie te instytucje otrzymują płyny dezynfekujące dzięki Poczcie Polskiej. - Łącznie około 22 000 pojemników 5 litrowych, czyli 110 000 litrów płynów - informuje przewoźnik.
Dystrybucja płynów do dezynfekcji dzięki poczcie
Poczta doskonale radzi sobie z trudną sytuacją i napiętymi terminami. Gdy 18 marca otrzymała wieczorem zlecenie na obsługę wysyłki przesyłek z płynami do aptek (około 13 000 pojemników 5 litrowych), przesyłki wysłano następnego dnia, a dystrybucja możliwa była już kolejnego. Jak przekonuje, doręczonych zostało ponad 83% przesyłek do aptek. Kolejna dystrybucja płynów, do około 200 punktów adresowych, to zaopatrzenie Młodzieżowych oraz Specjalnych Ośrodków Wychowawczych.
- Wszystkie wyżej wymienione wysyłki realizowane w ramach podpisanej umowy (w trybie spec ustawy – bez procedury przetargowej) z Ministerstwem Zdrowia. Przesyłki doręczane na terenie całego kraju. Sprawne działanie było możliwe dzięki wcześniejszym doświadczeniom związany z realizacją akcji specjalnych typu „matury”, „egzaminy radcowskie” - informuje Poczta Polska.
ZOBACZ TEŻ: Wirtualna rzeczywistość pomoże chronić pracowników przed koronawirusem?
Pomogli stworzyć magazyn dla ministerstwa
To nie wszystko. Pocztowcy swoje doświadczenie wykorzystują także do organizacji zaplecza magazynowo-logistycznego dla Ministerstwa Zdrowia. W ten sposób zaczął powstawać resortowy Magazyn Rezerw Środków Ochrony Osobistej. Magazyn został ulokowany w hali WER Łódź przy ulicy Św. Teresy.
- Do dyspozycji mamy kilka tysięcy metrów kwadratowych, na których wcześniej realizowane były procesy Sortowni Gabarytów - wyjaśniają przedstawiciele poczty.
ZOBACZ TEŻ: Koniec sanatoriów w Polsce. Po koronawirusie już nie wyjedziesz?
Ogromny transport z Chin
Pierwsza dostawa dotarła do łódzkiej placówki już 18 marca. Były to płyny dezynfekujące. Niedługo później do magazynu dotarł transport ze Szwecji z fartuchami, a potem gogle. 26 marca przed obsługą stanęło ogromne wyzwanie. Do Polski dostarczono zorganizowany przez ARP i KGHM transport środków ochrony osobistej z Chin. Całą logistykę z lotniska do Łodzi organizowała Poczta Polska. Trzy samochody ciężarowe przewiozły cały ładunek z Warszawy do Łodzi.
- Były to przede wszystkim maseczki i rękawiczki. Towar jest w całości wprowadzony na stan magazynowy. Kolejnym etapem będzie konfekcjonowanie przesyłek. Z posiadanych towarów sporządzane będą pakiety do wysyłki, zarówno w formie paczek jak i palet. Dalsza dystrybucja może być prowadzona jak przy „akcjach specjalnych” lub za pośrednictwem wojska. Jedną taką akcję wydawania wojskowym już realizowaliśmy na prośbę MZ - wyjaśniają pocztowcy.
Na tym zadania Poczty Polskiej w walce z koronawirusem się nie kończą. Aby zapewnić bezpieczeństwo obrotu i ułatwić dystrybucję, jeszcze w tym tygodniu uruchomiony zostanie drugi magazyn w Grodzisku Mazowieckim.
- Dla walki z Koronawirusem współpracujemy z MAP, ARP, CBR, ARM i MZ. W procedowaniu jest umowa na całą logistykę, czyli obsługa odbiorów i doręczania paczek, palet i całych pojazdów oraz magazynowanie z konfekcjonowaniem - zaznacza Poczta Polska.