Kopalnia soli w Wieliczce

i

Autor: materiały prasowe

Poczuj się jak górnik i zejdź pod ziemię! Odkrywaj kopalniane szyby lub... zwiedzaj

2019-03-30 18:43

Czeka Cię 3 godzinna eskapada. Pod ziemią, w ciemnościach, wilgoci i chłodzie. Tam zapowiada się trasa górnicza w kopalni soli w Wieliczce. Dla mniej wymagających organizatorzy przygotowali trasę turystyczną, która sprawdzi się dla rodzin z dziećmi. Do dziś z tej drugiej opcji skorzystało ponad 43 mln odwiedzających z 188 krajów świata.

Trasa górnicza
Przygoda rozpoczyna się od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym - szybem Regis. Nad wyprawą czuwa doświadczony przewodnik zwany przodowym. Zna kopalnię od podszewki, pewnie prowadzi po labiryncie komór i korytarzy, jest dla grupy niedoświadczonych śleprów (początkujących w zawodzie górnika) najlepszym nauczycielem podziemnego fachu. Przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzieli górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Śleper samodzielnie mierzyć będzie poziom stężenia metanu, wyszukiwać i transportować sól, wyznaczać drogę i badać nieznane sobie komory. Pozna w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Zawód górnika wymaga zaangażowania, jest przepustką do poznania tajemnic podziemnego świata - przekonują organizatorzy.

Trasa turystyczna
Trasę turystyczną w Kopalni Soli „Wieliczka” od 1945 roku do dziś zwiedziło już 43 026 898 turystów. W 2017 roku unikalne solne wnętrze podziwiali goście ze 188 krajów.
   
Zdaniem przewodników z Wieliczki, magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy pozwala odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni, którą ilustrują wykute w soli piękne komory (najpiękniejsza z nich – kaplica św. Kingi posiada doskonałą akustykę, koncertowali w niej między innymi Nigel Kennedy oraz grupa Blackmore's Night), niesamowite podziemne jeziora (najgłębsze jeziorko w swoim najniższym punkcie ma 9 metrów i żeglował po nim Mateusz Kusznierewicz na desce windsurfingowej), majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby (największa z nich waży 15 ton!).

Praktyczne informacje
Zwiedzanie Trasy turystycznej odbywa się zawsze pod opieką przewodnika i w grupie maksymalnie do 40 osób. W Kopalni jest chłodno – temperatura waha się między 14° a 16° C, stąd zalecamy zabranie cieplejszej odzieży i …wygodnego obuwia. Pierwszy poziom Kopalni położony jest na głębokości 64 m, więc już na początku zwiedzający do przejścia ma 380 schodów. Kolejne poziomy prowadzą coraz niżej, aż do głębokości 135 m. Do pokonania w sumie na całej trasie jest blisko 800 schodów. Po krótkim odpoczynku, zwiedzający wyjeżdżają na powierzchnię górniczą windą. Średni czas spędzony na Trasie turystycznej wraz ze zwiedzaniem Muzeum Żup Krakowskich to ok. 3 godziny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze