Marek Belka

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK Marek Belka

Sposób na walkę z inflacją?

Podatek Belki do likwidacji? Eksperci nie mają wątpliwości

2022-08-23 18:48

Czy będą zmiany w podatku Belki? Ministerstwo Finansów chce zmienić mechanizmy funkcjonowania 19 proc. podatku od zysków kapitałowych, zwany potocznie "podatkiem Belki". Jako prawdopodobny kierunek zmiany wskazuje się wprowadzenie stawki progresywnej zamiast – jak obecnie – liniowej tego podatku. Eksperci z Warsaw Enterprise Institute stawiają sprawę jasno i stwierdzają - "Podatek Belki do lamusa!"

Czy powinno się znieść podatek Belki?

Super Express jako jedyna redakcja apelowała do rządzących o zniesienie tego podatku, ze względu na trudne otoczenie ekonomiczne w jakim znalazło się wielu Polaków, których oszczędności w ekspresowym tempie tracą na wartości przez pędzącą inflację.

Podatek Belki to w istocie podatek od dochodów kapitałowych. To obowiązkowa danina, którą należy zapłacić za każdy razem, kiedy wypłacamy zysk z wypracowanych oszczędności. Podatek Belki wyrażany jest procentowo i od 2004 roku osiąga taką samą wartość, czyli 19 proc. wypracowanego zysku.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"
Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?

Co dalej z podatkiem Belki?

Jak podaje Warsaw Enterprise Institute dwadzieścia lat funkcjonowania podatku Belki to "o dwadzieścia lat za dużo".

"Kierunkiem właściwym reform w tym zakresie powinna być jego likwidacja. Każdy podatek zaburza jakiś mechanizm rynkowy. Opodatkowanie pracy obniża ludzką skłonność do zarobkowania, a w wersji progresywnej jest karą za wyższą produktywność. Opodatkowanie zysków z kapitału obniża ludzką skłonność do oszczędzania i inwestowania, gdyż właśnie tych dwóch sfer dotyczy." - czytamy. Jak tłumaczą eksperci ważnym aspektem podatku od zysków kapitałowych jest "jego charakter, który z założenia opodatkowuje drugi raz te same środki".

Najnowsze