Podatek cukrowy: Ile w 2021 kosztuje Coca-Cola, Pepsi i Fanta? Drożej niż w USA i Niemczech

i

Autor: Pixabay

Podatek cukrowy: Te napoje nie podrożały! Sprawdź, gdzie kupisz je w starej cenie

2021-01-22 18:23

Nowy rok oznaczał dla miłośników słodkich napojów wyższe ceny. Podrożały takie napoje jak cola, czy energetyki, a nawet napoje owocowe. Wszystko przez podatek cukrowy. Na szczęście wprowadzona 1 stycznia 2021 r. danina nie objęła wszystkich produktów. Niektóre napoje - nawet zawierające cukier - nadal można kupić w starych cenach. Czy sprzedawcy omijają podatek cukrowy?

Podatek cukrowy to koszmar fanów słodkiego picia. Dodatkową opłatą obłożono gazowane napoje, energetyki a nawet napoje owocowe. W efekcie ich ceny na sklepowych półkach wyraźnie wzrosły. Jeśli jednak nadal chcecie pić słodkie, a nie chcecie za nie więcej płacić - dobra wiadomość. Jest na to sposób. Wzrost cen spowodowany przez podatek cukrowy nie dotknął wszystkich produktów. Niektóre słodzone napoje nie podrożały. Niektórzy producenci w odpowiedzi na rządowy pomysł zmienili skład swoich napojów. 

Bezpieczne od podatku cukrowego są napoje izotoniczne, często sprzedawane jako napoje dla sportowców, które uzupełniają wypocone w trakcie treningu substancje i elektrolity. Droższe nie są także napoje na bazie mleka. Co jeszcze kupimy po starych cenach? Sprawdźcie poniżej.

SZOK! Nie ma coli i słodzonych napojów w zestawach McDonald's. Efekt podatku cukrowego?

Szalone promocje w biedronce. Coca Cola, cukier i ziemniaki za złotówkę!

Wprowadzenie podatku cukrowego dotknęło m.in. tzw. "małpki", czyli malutkie buteleczki z mocnymi alkoholami. Kupując alkohol można ominąć podatek cukrowy. Wystarczy... kupić więcej. Napoje alkoholowe w butelkach o pojemności większej niż 300 ml nie są objęte tą daniną.

Kolejna kategoria wolna od podatku cukrowego to soki owocowe 100 proc. Chociaż podatek cukrowy objął napoje owocowe o mniejszej zawartości soku, to prawdziwe soki nie ucierpiały. Opodatkowane nie są również nektary owocowe, mające ponad 20 proc. soku i o mniejszej zawartości cukru niż 5g/100 ml. O wzrost cen nie muszą martwić się rodzice małych dzieci. Preparaty do początkowego żywienia niemowląt nie zostały dodatkowo opodatkowane.

Sonda
Przeszkadza ci wzrost cen słodkich napojów?

Kolejna kategoria, w której nie zagnieździł się podatek cukrowy to suplementy diety do picia oraz napoje będące wyrobami medycznymi.

Według założeń nowej ustawy, producenci napojów będą musieli zapłacić 50 gr za litr, jeżeli stosują cukry i słodziki. Dodatkowo zapłacą 10 gr więcej, jeśli w ich napojach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Każdy nadmiarowy gram cukru (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu) ma być objęty opłatą wynoszącą 5 gr. Co się stanie z tymi pieniędzmi? Dochody z opłaty mają wpływać do NFZ i mają zostać przeznaczone na działania edukacyjne i profilaktyczne, a także na leczenie takich schodzeń jak nadwaga i otyłość.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze