Ponad połowa polskich kierowców źle ocenia zakaz sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku

i

Autor: pixabay.com/NoName_13

Auta spalinowe

Podatek od aut spalinowych w Polsce? Minister się tłumaczy

2024-02-29 7:02

Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka został zapytany o jeden z kamieni milowych dotyczący podatku od posiadania auta spalinowego. Jego zdaniem "nie jest to najlepsze rozwiązanie" i ministerstwo cały czas pracuje nad kamieniami milowymi.

Będzie podatek od aut spalinowych? Minister ds. UE: to nie jest najlepsze rozwiązanie

KPO dla Polski zostało odblokowane, a to oznacza konieczność realizacji kamieni milowych. Jednym z nich było wprowadzenie podatku - od rejestracji samochodów spalinowych, a później również corocznego podatku od ich posiadania. Minister ds. UE Adam Szłapka zapytany przez dziennikarzy o podatek od aut spalinowych stwierdził, że ministerstwo w kwestii kamieni milowych cały czas pracuje i będą w tym zakresie zmiany. 

Sam jednocześnie przyznał, że taki podatek, to "nie jest najlepsze rozwiązanie". Zgodnie z zapisami w kamieniach milowych od 2025 roku miał być wprowadzony w Polsce podatek od rejestracji samochodów spalinowych, a w 2026 roku płacić miał go już każdy posiadacz, jego wysokość prawdopodobnie miała być zależna od poziomu emisji, lub klasyfikacji euro.

Tymczasem wiceminister klimatu i środowiska chciałby rozszerzyć podatek od aut spalinowych

Warto przypomnieć, że wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał toczą się prace nad podatkiem od rejestracji i posiadania pojazdów spalinowych. Sam również stwierdził, że z racji na coraz większy problem z SUV-ami w miastach, skłaniałby się do branie pod uwagę wagi pojazdu w obliczaniu podatku.

Mamy więc dwa odmienne stanowiska, minister ds. Unii Europejskiej nie jest zwolennikiem podatku i zapowiada zmiany. Z kolei wiceminister środowiska zdaje się być zwolennikiem tego pomysł i oprócz unijnych wymogów, chciałby dorzucić dodatkowy, zależny od wagi auta. Czas pokaże, na które rozwiązanie pozwolą polityczni liderzy.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ. Czy ta wypowiedź polityka jest prawdziwa? Pytania dla śledzących "Wiadomości" i "Fakty"

Pytanie 1 z 12
Czy to prawdziwa wypowiedź Donalda Tuska: "Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to jestem dumny z Polski"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze