Pogoda na dziś: Niewielkie zachmurzenie i możliwe opady deszczu [PROGNOZA 5.11.2020]

i

Autor: Pixabay Pogoda na dziś: Niewielkie zachmurzenie i możliwe opady deszczu [PROGNOZA 5.11.2020]

Podatek od deszczu. Nowa opłata uderzy w mieszkańców bloków!

2020-11-25 12:52

Rząd znowu sięgnie głębiej do kieszeni podatników. Podatek nazywany deszczowym lub też podatkiem od deszczu to opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez zabudowanie go. Wszystko wskazuje na to, że najbardziej odczują to mieszkańcy bloków. Zobacz, ile wyniesie nowy podatek i kiedy wejdzie w życie.

Jak każdy nowy podatek, również podatek od deszczu budzi wiele kontrowersji i pytań. Co to takiego? Podatek od deszczu to potoczna nazwa opłaty za usługi wodne. Dotyczy właścicieli nieruchomości wybudowanych na gruntach zdolnych do gromadzenia wody. Jako podatnicy będziemy musieli wpłacić określoną kwotę podatku za zabudowanie terenu, a tym samym zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Podatek od deszczu nie jest sprawą nową i istnieje już od dłuższego czasu, jednak dziś opłacają go głównie centra handlowe i wielkie parkingi samochodowe. Teraz uderzy w kieszenie prywatnych właścicieli nieruchomości i samorządy. 

ZOBACZ TEŻ: Niedziele handlowe: Czy w niedzielę 6 GRUDNIA sklepy będą otwarte? [ZAKUPY W MIKOŁAJKI]

Więcej pieniędzy za zwolnienie lekarskie! Nowe zasady L4 już w Sejmie

Obecnie podatek od deszczu dotyczy właścicieli nieruchomości powyżej 3,5 tys. mkw. Nowy pomysł Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na walkę z panującą w Polsce suszą zakłada rozszerzenie tej opłaty. Po zmianach w ustawie opłata od deszczu obejmie także nieruchomości od 600 mkw., na której znajduje się lub dopiero będzie zabudowa wyłączająca 50 proc. powierzchni biologicznej. Co to oznacza w praktyce? W ten sposób rząd chce walczyć z powszechną betonozą i zmusić właścicieli, by odprowadzać deszczówkę. Podatek obejmie tysiące właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, firm i zakładów pracy. Uderzy on głównie w mieszkańców nowych osiedli, gdzie deweloperzy zabudowali i wybrukowali każdy skrawek ziemi. Dotknie również przedsiębiorców, szkoły czy szpitale.

Zgodnie z założeniami, wysokość podatku od deszczówki będzie zależała od:

  • wielkości powierzchni wyłączonej z powierzchni biologicznie czynnej oraz
  • zastosowania kompensacji retencyjnej.

Jeżeli zdecydujemy się na instalację urządzenia do magazynowania wody, możemy liczyć na ulgę. W efekcie wysokość opłaty obniży się nawet dwudziestokrotnie!

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Wód Polskich. Zgodnie z aktualnym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, wejście w życie znowelizowanych przepisów planowane jest na dzień 1 stycznia 2022 r.

SPRAWDŹ TAKŻE: Możesz dostać 5 tys. kary za sprzątanie w ogródku! Nowy zakaz od nowego roku!

Zobacz! Wielka Gala rozdania Złotych Laurów! BĄDŹCIE TAM Z NAMI!

Więcej na gala.superbiznes.se.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze