vinted sprzedaż wysyłkowa odzież

i

Autor: SHUTTERSTOCK vinted sprzedaż wysyłkowa odzież

Prawo podatkowe

Podatek od sprzedaży na Vinted. Kto musi zapłacić za handel ubraniami?

2023-02-20 5:32

Osoby sprzedające ubrania za pośrednictwem platformy Vinted są zobowiązane do płacenia podatku. Podobny obowiązek ciąży na użytkownikach Allegro. Nie dotyczy on jednak wszystkich. Kto jest zobowiązany do opłat?

Vinted to jedna z najpopularniejszych platform shoppingowych. Ten powstały na Litwie internetowy second - hand zgromadził miliony użytkowników na całym świecie. Za pośrednictwem Vinted użytkownicy z Polski mogą prowadzić handel nie tylko krajowy - ale również z użytkownikami m.in. ze Szwecji, Czech czy Słowacji.

Podatek od sprzedaży na Vinted. Kogo dotyczy?

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że w niektórych przypadkach użytkownicy platformy są zobowiązani do odprowadzenia podatku. "Jeśli sprzedałaś dużą liczbę rzeczy na Vinted, skontaktuj się z lokalnym Urzędem Skarbowym, by uzyskać informacje na temat podatków, które trzeba zapłacić. Zazwyczaj przy zarobieniu większej kwoty ze sprzedaży należy zapłacić podatek dochodowy" - brzmi komunikat zamieszczony na stronie Vinted.

Jak wyjaśnia portal gazeta.pl - chodzi o osoby, które regularnie zarabiają na sprzedaży ubrań w tym serwisie z tytułu handlu prywatnego. Osoby sprzedające swoje produkty sporadycznie - nie muszą się przejmować.

Podatek od sprzedaży. Platforma Allegro wyjaśnia

Podobny komunikat wyszedł ze strony Allegro. "Każda firma, czyli przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna, ma zazwyczaj obowiązek rozliczać się z Urzędem Skarbowym ze swoich dochodów, bez względu na źródło ich pochodzenia. Dotyczy to także sprzedaży poprzez Allegro. Przy prowadzeniu działalności zarobkowej, w przypadku przekroczenia progu 200 000 zł należy rejestrować się dla celów podatku VAT. Jeśli sprzedajesz na wielu kontach, należy wziąć pod uwagę łączną sprzedaż na wszystkich Twoich kontach" - wyjaśnia platforma.

Podatek od sprzedaży internetowej. Dyrektywa DAC7

Jak przypomina portal gazeta.pl "w lipcu 2022 roku Ministerstwie Finansów mówiło o zmianach, które według unijnej dyrektywy DAC7 miały zostać przyjęte do grudnia 2022 roku. Według niej operatorzy platform cyfrowych takich jak właśnie Allegro czy Vinted są zobligowani do przesyłania danych sprzedawców oraz wysokość osiągniętego przez nich przychodu do Urzędu Skarbowego". 

Sonda
Czy korzystasz z platformy Vinted?
Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze