Francja, głosowanie, wiek emerytalny

i

Autor: Shutterstock, AP Francja, głosowanie, wiek emerytalny

System emerytalny

Podnoszą wiek emerytalny! To już się dzieje! Senat we Francji przegłosował projekt

2023-03-13 9:25

Senat Francji przyjął w nocy ze środy na czwartek budzący wielkie kontrowersje artykuł rządowego projektu reformy emerytalnej, podnoszący wiek przejścia na emeryturę z 62 do 64 lat. Zdominowana przez prawicę wyższa izba parlamentu uchwaliła artykuł 201 głosami za, przy 115 głosach przeciw.

Senat nie posłuchał "głosu ulicy"

„Cieszę się, że dzięki debatom udało się doprowadzić do tego głosowania” – napisała na Twitterze premier Francji Elisabeth Borne. Przeciwko przyspieszeniu prac nad reformą protestowali senatorzy lewicy, która od czasu złożenia projektu w Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie parlamentu, prowadziła obstrukcję obrad.

W czwartek (9.03) związki zawodowe kontynuują w niektórych sektorach gospodarki strajki przeciwko reformie emerytalnej. Transporty paliw z francuskich rafinerii wciąż są blokowane. W czwartek i piątek spodziewane są też poważne zakłócenia w ruchu na kolei, a część lotów na kilku francuskich lotniskach ma być odwołana.

Po wyprowadzeniu we wtorek na ulice 1,28 mln ludzi (według związków 3,5 mln), kolejny dzień mobilizacji społecznej przeciwko reformie planowany jest na sobotę. 

Dwie trzecie Francuzów nie chce podwyższenia wieku emerytalnego

Dziennik „Le Figaro”,  ocenia, że obecne protesty nie mogą sparaliżować kraju na kilka tygodni, jak to miało miejsce podczas protestów w 1995 roku. Wtedy Francuzi sprzeciwiali się planom cięć socjalnych rządu Alaina Juppe w celu zmniejszenia deficytu budżetowego.

Jak zauważa gazeta, kolejne pięć fal protestów, zapoczątkowanych jeszcze w styczniu, nie skłoniło dotychczas rządu do odstąpienia od planów reformy emerytalnej. Prezydent Emmanuel Macron i rząd pod przewodnictwem premier Elisabeth Borne argumentują, że reforma systemu emerytalnego jest konieczna, by utrzymać wypłacalność systemu, ale sondaże pokazują, że dwie trzecie Francuzów wypowiada się przeciwko tym zmianom.

Jak donosi BBC, mimo protestów społecznych rząd jest zdeterminowany, by przeprowadzić planowaną reformę, dlatego organizujące rozruchy związki zawodowe i środowiska lewicowe są zacięte, by podsycać do większego zaangażowania pracowników w strajki. "Mimo całego hałasu i sporadycznych zakłóceń, kampania nie wyrządziła gospodarce wielkich szkód" - podkreśla brytyjska prasa.

Ogólnie - jak prezentują wyniki badania - zwolennikami pozostania przy obecnym wieku emerytalnym jest dwie trzecie Francuzów.  Z sondażu pracowni Elabe dla prywatnej stacji telewizyjnej BFM TV wynika, że większość Francuzów popiera strajki przeciwko podwyżce wieku emerytalnego. 56 proc. z nich opowiada się za demonstracjami, a 59 proc. zgadza się z blokadą kraju przez protestujących.

We Francji wiek emerytalny dla obu płci wynosi 62 lata, lecz jeszcze w 2010 roku wynosił 60 lat. Rząd premier Elisabeth Borne zaproponował na początku stycznia reformę, podwyższającą ten próg do 64. roku życia, z uwagi na rosnące koszty gospodarcze i wydłużającą się średnią długość życia.

Sonda
Czy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być zrównany?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Najnowsze