Smutny emeryt i ZUS

i

Autor: Shutterstock (2)

Emerytury w Polsce

Kobiety z tego rocznika dostaną wyższą emeryturę z ZUS! Muszą tylko złożyć wniosek

Część seniorek może liczyć na wyższe emerytury! Ich świadczenie może zostać przeliczone po raz drugi, dzięki czemu realnie wzrosną ich emerytury. Dotyczy to kobiet urodzonych w 1956 roku, które korzystały z Otwartych Funduszy Emerytalnych OFE. Aby świadczenie wzrosło nawet o kilkanaście procent, muszą jednak złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Jaki?

Seniorki otrzymujące okresową emeryturę kapitałową również mogą wnioskować do ZUS o przeliczenie swojego świadczenia. Kto musi złożyć wniosek do ZUS, a komu urzędnicy przeliczą emeryturę z "automatu"?

Wyższe emerytury dla kobiet z rocznika 1956. Jak uzyskać podwyżkę?

To świetna wiadomość dla kobiet urodzonych między 1 marca a 30 czerwca 1956 roku. Tej grupie Polek ZUS wypłaci im wyższą emeryturę! Dotyczy to pań, które przeszły lub przejdą na emeryturę w wieku 60 lat oraz były członkami OFE. W efekcie, od 65. urodzin otrzymywać będą emerytury w takiej wysokości, jakby pracowały 5 lat dłużej - podaje "Rzeczpospolita".

Przeliczenie emerytur dla kobiet. Kto musi składać wniosek do ZUS?

Cześć seniorek zmuszona jest złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośba o ponowne przeliczenie emerytury, a części z nich urząd zrobi to automatycznie. Polki, które były członkami OFE i które nabyły uprawnienia emerytalne od 1 października 2017 r., nie muszą składać żadnego wniosku w ZUS. Po ukończeniu przez nie 65. roku życia, urząd zacznie wypłacać podwyższoną emeryturę. Kobiety, które nabyły uprawnienia emerytalne przed 1 października 2017 r., muszą same wnioskować o ponowne obliczenie swojej emerytury. Taka sytuacja dotyczy kobiet, urodzonych po 1 kwietnia 1957 r. maksymalnie do 30 września 1957 r.

Okresowa emerytura kapitałowa dla kobiet. Co to jest?

Seniorki otrzymujące emeryturę kapitałową również mogą wnioskować do ZUS o przeliczenie swojego świadczenia. Dotyczy to kobiet, które dostają rentę rodzinną po zmarłym małżonku wraz z okresową emeryturą kapitałową.

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku oraz:

  • należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE),
  • ukończyły 60 lat (powszechny wiek emerytalny dla kobiet),
  • mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach,
  • mają na subkoncie w ZUS kwotę równą lub wyższą od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego (od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. dodatek pielęgnacyjny wynosi 330,07 zł), zapisaną na koniec miesiąca przed miesiącem, od którego przyznamy Ci emeryturę.

Emerytura kapitałowa. Kto i kiedy ją otrzyma?

Na okresową emeryturę kapitałową mogą liczyć kobiety, który zebrały odpowiednią sumę środków na subkoncie w ZUS, która powinna być równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Oznacza to, że jeżeli ta kwota jest niższa, to kobiecie nie przysługuje świadczenie. Obecnie ta kwota to 6601,40 zł (20 x 330,07 zł). Stan swojego subkonta w ZUS każdy może sprawdzić logując się przez PUE lub w oddziale ZUS.

- W momencie gdy kobieta pobierająca taką emeryturę osiągnie właściwy mężczyznom powszechny wiek emerytalny, to emerytura jest przeliczana automatycznie, bez odliczania pobranych emerytur z głównego konta w ZUS, a jedynie z subkonta. W efekcie kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, a skończy 65 lat, po ponownym przeliczeniu przez ZUS będzie miała w zależności od rocznika, emeryturę wyższą o 40-60 proc. - wyjaśnia w "Rz" Tomasz Lasocki, ekspert w dziedzinie ubezpieczeń społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jeżeli kobieta ma za mało środków na subkoncie i z tego powodu nie otrzyma okresowej emerytury kapitałowej, to środki z subkonta będą doliczone do podstawy, od której ZUS oblicza emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

EKG 2024 Andrzej Domański

Quiz PRL. Emeryci w PRL-u, czyli wesołe jest życie staruszka

Pytanie 1 z 10
W którym roku wszedł w życie dekret o organizacji ubezpieczeń społecznych?
QUIZ PRL. Emeryci w PRL-u 10

Zazdrościsz mundurowym wcześniejszej emerytury?

Posłuchaj, jakie ma zalety i WADY, a może szybko przestaniesz...

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze