Daniel Obajtek

i

Autor: MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS Daniel Obajtek

Podwyżka cen paliw

Podwyżka VAT. Orlenowi zależy, by kierowcy jak najmniej odczuli zmiany

2022-11-23 15:40

W związku z z podwyższeniem VAT na paliwa do 23 proc. wykorzystany zostanie efekt synergii zrealizowanych fuzji - zapewnił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że spółce zależy na tym, by zmiany jak najmniej odczuli kierowcy.

Fuzja Orlenu i PGNiG. Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Na początku listopada zakończona została fuzja na mocy której Orlen przejął PGNiG po wcześniejszym połączeniu z Grupą Energa i Grupą Lotos, w ramach budowy multienergetycznego koncernu. Jego celem jest między innymi zwiększenie konkurencyjności na rynkach międzynarodowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski - informuje portal Interia.

"W związku z wytycznymi KE skutkującymi podwyższeniem VAT na paliwa do 23% wykorzystamy efekty synergii zrealizowanych fuzji, by zmiany jak najmniej odczuli kierowcy. Już robimy wszystko, aby utrzymać stabilne ceny paliw w Polsce i cały czas są one jednymi z najniższych w całej UE" - poinformował za pośrednictwem Twittera Daniel Obajtek.

Tarcza antyinflacyjna a wysokość stawki VAT

Jak przypomina Interia Komisja Europejska poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

W ramach wprowadzonej przez polski rząd tarczy antyinflacyjnej stawka VAT stosowana do paliw silnikowych wynosi 8 proc. zamiast pierwotnych 23 proc. Tarcza obniża również stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG. Dodatkowo tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Szef rządu o kwestii cen paliw

"Chcemy, aby przywrócenie stawek VAT na paliwa nie wiązało się z jakimiś podwyżkami na stacjach paliw" - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak przytacza Polska Agencja Prasowa podkreślił także, że ceny detaliczne paliw zależą od sytuacji na rynku światowym i od kursu złotego.

Sonda
Czy Twoim zdaniem, ceny paliw spadną w ciągu najbliższych 6 miesięcy?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze