Tankowanie samochodu

i

Autor: Dmitry Galaganov/SHUTTERSTOCK Tankowanie samochodu

Ceny paliw

Benzyna po 10 zł? Daniel Obajtek stawia sprawę jasno

2022-11-09 13:47

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek był w środę, 9 listopada gościem Radia Zet. Jak zapewniał w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim, koncern robi wszystko, by ceny paliwa nie wzrosły do 10 złotych za litr. Obajtek zaznaczył, że nie można straszyć społeczeństwa takimi cenami. Prezes Orlenu przyznał jednocześnie, że sytuacja jest bardzo niestabilna i niepewna z powodu wojny oraz kryzysu energetycznego. Przedstawił też prognozy cen paliwa na listopad.

Paliwo po 5 zł? Tusk nie zna mechanizmów wolnorynkowych

Pytany o Donalda Tuska, który obiecuje paliwo po 5,19, Obajtek odpowiedział, że jeśli ktoś składa taką obietnicę, to nie zna mechanizmów wolnorynkowych. - Gdybyśmy my obniżyli do takiego poziomu ceny, to w Polsce nie byłoby paliwa. Nikt nie kupiłby za granicą 5 mln ton drożej, by sprzedać w Polsce taniej – ocenia Obajtek. Prezes ORLENU podkreśla, że przy takiej cenie „groziłby nam totalny brak paliwa”. - Nie mielibyśmy paliwa na naszych stacjach. Nie jest to wykonalne – dodaje prezes Orlenu.

Mamy najtańsze paliwo w Europie?

Gość Bogdana Rymanowskiego przypomniał również, że „10 lat temu benzyna kosztowała 5,85 mimo iż najniższa krajowa to była kwota 1500 zł, a kurs dolara wynosił ok. 3 zł”.

- Mamy rok 2022 i benzyna kosztuje 6,65 i to ok. 12 proc. więcej, dolar ok. 4,70, a najniższa krajowa ponad 3 tys. – mówił w Radiu Zet prezes PKN ORLEN i dodał, że „przeciętnie Polak między rokiem 2012, a 2022 może kupić o 200 litrów więcej paliwa”. - Zdaję sobie sprawę, że ceny nie są niskie, ale robimy wszystko, by te ceny stabilizować. W innych krajach UE nie dość, że są wyższe, to jeszcze występuje brak paliwa. Nasze to jedne z najniższych cen w Europie – zaznacza Daniel Obajtek.

Prezes Obajtek nie łupi nikogo, a paliwo będzie kosztować poniżej 7 zł

Prezes Orlenu dodał, że co roku, mimo, że rosną nam wolumeny sprzedaży, wyniki detalu są mniejsze. - W żadnym wypadku nie łupimy Polaków – komentuje Daniel Obajtek. Zapowiada również ceny paliwa w listopadzie: - W listopadzie ceny paliwa będą się stabilizować, wręcz idą do dołu, a nie do góry. Rymanowski dopytywał: - 6,80-6,90? - Tak, będą oscylować wokół tej granicy – odpowiedział Obajtek.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk
Sonda
Czy zamierzasz tankować na zapas do kanistrów i zbiorników?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze