Prąd

i

Autor: Pexels/CC0/pixabay.com

Kryzys energetyczny

W jakich godzinach prąd jest najtańszy? Wtedy najbardziej opłaca się korzystać!

2022-11-24 14:35

Ze względu na panujący deficyt węgla wielu Polaków podjęło decyzję o ogrzewaniu prądem. Okazuje się, że prąd ma swoje "godziny szczytu" oraz konkretne godziny, w których korzystanie z niego jest znacznie tańsze. Na kiedy warto zaplanować czynności "prądochłonne", by zaoszczędzić?

Zaplanuj pranie i prasowanie poza "godzinami szczytu"

Fakt, że wiele osób zdecydowała się na ogrzewanie prądem, może wpłynąć niekorzystnie na bilans w sieci przesyłowej. W związku z tym, w celu zniwelowania panującego już kryzysu energetycznego należy zrezygnować z wykonywania niektórych czynności takich jak pranie, prasowanie czy odkurzanie w tak zwanych "godzinach szczytu".

Niższa stawka za prąd. W jakich godzinach prąd jest najtańszy?

Okazuje się, że będzie to korzystane nie tylko dla sieci energetycznej ale również dla naszych portfeli, ponieważ w określonych godzinach stawki za prąd bywają niższe. Od godziny 14.00 do godziny 17.00 wyraźnie spada zapotrzebowanie na pobór prądu. W związku z tym w wielu miejscach przy taryfie jednostrefowej możemy skorzystać z tańszej taryfy na prąd.

To samo tyczy się godzin nocnych. Jak informuje portal Strefa Biznesu "tańszy prąd ma nas zachęcić do włączenia w tym czasie bojlera, który zagrzeje nam wodę na wieczorną kąpiel, włączenia prania lub odkurzacza oraz prasowania".

Alternatywą do standardowej taryfy jest taryfa dwustrefowa G12, która polega na niższej prądu w 10 godzinach doby (najczęściej 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00).

Poranne "godziny szczytu energetycznego" trwają mniej więcej od 7 do 9. "Szczyt popołudniowy zaczyna się od 17:00 i może trwać nawet do 22:00. Wzrasta wówczas pobór mocy aż do momentu, gdy większość z nas pójdzie spać" - informuje Strefa Biznesu.

Sonda
Czy obawiasz się coraz wyższych rachunków za prąd?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze