nauczyciel, nauczycielka

i

Autor: Pixaby Podwyżki dla największej grupy zawodowej w Polsce? Padła propozycja. Kto i ile mógłby otrzymać?

Podwyżki dla nauczycieli nie wystarczą? Wszystko "zje" drożyzna

2022-04-13 13:37

Nauczyciele czekają na podwyżki pensji. I mają je dostać. Tylko mogą się zdziwić, na co wystarczy im dodatkowa gotówka. - Nowelizacja Karty Nauczyciela w pełni realizuje postulat środowiska nauczycielskiego - przekonywał w Senacie wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski, wyjaśniając zaproponowaną podwyżkę na poziomie 4,4 proc. Kontrolowali go jednak politycy opozycji. - Ze względu na inflację jest to realna obniżka wynagrodzeń - zauważył Wojciech Konieczny z Lewicy.

Podwyżki dla nauczycieli będą o wiele niższe niż inflacja

Nauczyciele dostaną wyższe pensje, ale czy te podwyżki będą satysfakcjonujące? Przyjęta przez Sejm nowelizacja Karty Nauczyciela, zakłada, że tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć od 1 maja 2022 roku o 4,4 proc. Podwyżka ma trafić do nich najpóźniej do 30 czerwca z wyrównaniem. We wtorek 12 kwietnia 2022 roku nad nowelą dyskutowali senatorowie. Na pytania polityków odpowiadał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Przyznał, że pensje nauczycieli powinny być wyższe, ale trzeba przy tym znaleźć źródło finansowania, co już nie jest takie proste w obecnej sytuacjo związanej z kryzysem na Ukrainie. Wiceminister zaznaczył, że propozycja 20-procentowych podwyżek "w obecnych realiach budżetowych wydaje się trudna do zrealizowania". Szczególnie, że teraz duże kwoty z budżetu trafią na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Za wspomnianą propozycją podniesienia pensji o jedną piątą stał senator Wojciech Konieczny z Lewicy. Oprócz tego zaproponował on też podwyżkę subwencji oświatowej o 10 mld złotych. - Jest to realizacja postulatów środowiska nauczycielskiego i jest to realny wzrost wynagrodzeń zapewniony w tym roku ponad inflację. Jak wiemy, inflacja będzie wynosiła ok. 12 proc., a 4,4 [proc. - przyp. PAP] zaczyna już stanowić jedynie jedną trzecią, więc jest to realna obniżka wynagrodzeń nauczycielskich, stąd ta poprawka mniejszości - tłumaczył Wojciech Konieczny. A skąd miałyby się znaleźć na to środki? Senator wskazał na rosnące przychody rządu i państwa. 

- Nie ma oficjalnego stanowiska ministerstwa. W tej sprawie zbyt mało czasu upłynęło od posiedzenia komisji, natomiast trzeba wyraźnie wskazać, że 20 proc. podwyżka oznacza wydatki nie 10 mld, tylko kilkunastu mld złotych, ponieważ według nas niedoszacowano kwoty, która wiązałaby się z tak znaczącą podwyżką - odparł Dariusz Piontkowski.

Nowela Karty Nauczyciela zakłada, że na cel podwyżek pensji subwencja oświatowa będzie zwiększona o 1 mld 671 mln 100 złotych. Pieniądze te mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, która jest przeznaczona na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych. Senackie komisje nie zaproponowały poprawek do ustawy. Wnioskują tym samym o przyjęcie jej bez poprawek. Te podwyżki będą pierwszymi od 2020 roku. W ustawach budżetowych na lata 2021 i 2022 nie zwiększano kwoty bazowej na wynagrodzenia dla nauczycieli.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja
Sonda
Czy nauczyciele powinni więcej zarabiać?
Najnowsze