PILNE: Posłowie dostali kolejne podwyżki. 1000 złotych więcej

2022-04-13 15:32
Podwyżki dla polityków
Autor: PIOTR MOLĘCKI / EAST NEWS Podwyżki dla polityków

Jak podaje "Rzeczpospolita" Sejm zwiększył uposażenia polityków, które otrzymają na pokrycie kosztów wynajmu lokalu mieszkalnego. To już kolejna podwyżka w trakcie tej kadencji, tym razem wynika ona ze znacznego wzrostu cen najmu.

Podwyżki dla polityków na wynajem mieszkań

Jak wynika z zarządzenia podpisanego pod koniec marca przesz szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską, posłowie i senatorowie spoza Warszawy mogą liczyć na 3,5 tys. zł miesięcznie na wynajem mieszkania. "Rzeczpospolita" podaje, że wynika to z miesięcznego kosztu zakwaterowania w hotelu Sejmowym, ale inne przepisy wskazują na kwotę, która przysługuje na wynajęcie lokalu prywatnie.

Jeszcze w 2017 roku ta kwota wynosiła 2,5 tys. zł miesięcznie. "Rz" wskazuje, że od początku 2020 roku podniesiono ją do 3 tys. zł. Jest to więc kolejna już podwyżka, która oczywiście wynika z inflacji i rosnących cen wynajmu. Czyli kosztów, które ponosi większość Polaków.

Inflacja będzie kilka razy wyższa

Rząd tłumaczy się z podwyżek

- Jest ona spowodowana różnymi czynnikami, w tym wojną w Ukrainie i wzrostem cen nośników energii. W górę poszedł realny koszt pobytu w hotelu sejmowym, co pociągnęło za sobą zwiększenie maksymalnej kwoty na najem kwatery na mieście. To nie są mieszkania w najwyższym standardzie czy o dużej powierzchni. Po prostu takie są ceny - tłumaczył Jarosław Zieliński wiceszef Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych z PiS.

Jak zauważa "Rz" parlamentarzyści dostali również największą podwyżkę (o 2 tys. zł) ryczałtu na biura poselskie i senatorskie, który wynosi obecnie 17,2 tys. miesięcznie. Ponadto w życie weszło zarządzenie, które zwiększa środki na działanie klubów parlamentarnych o 300 zł na każdego posła i senatora.

Sonda
Co uważasz o podwyżkach dla polityków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze