Portfel, pieniądze

i

Autor: Pixabay Polacy nie dają rady z drożyzną. "400 tys. domów bez mocnego alkoholu i masła"

Szalejąca drożyzna

Sytuacja ekonomiczna w Polsce. Najnowsze badania: "za zarobione pieniądze coraz mniej można kupić"

2022-11-03 16:51

68 proc. Polaków obawia się o stabilność swoich zarobków, a 23 proc. boi się utraty pracy - wynika z opublikowanego w czwartek badania firmy ARC Rynek i Opinia dotyczącego obecnej sytuacji ekonomicznej. Obecnie największą bolączką Polaków są rosnące ceny - wskazali autorzy badania ARC Rynek i Opinia. Dodali, że 84 proc. ankietowanych liczy się z tym, że ten wzrost się nie zatrzyma w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Z kolei 6 proc. badanych liczy na obniżenie cen, a co dziesiąty wierzy, że to już koniec wzrostu.

Obawa o stabilność zarobków

Zdaniem co piątego respondenta "obecna sytuacja gospodarcza Polski jest dobra", 80 proc. ocenia ją jako złą. Jak podano w badaniu, co piątemu Polakowi żyje się teraz lepiej niż rok temu o tej samej porze. Co trzeci nie widzi żadnych zmian, a niemal połowa przyznaje, że ich obecna jakość życia jest niższa niż rok temu. Ponad połowa respondentów zamierza ograniczyć konsumpcję zarówno produktów, jak i usług, a zwiększenie zakupów planuje 9 proc. badanych. "Polacy obawiają się też o stabilność swoich zarobków (68 proc.), jednak osoby obawiające się utraty pracy są w mniejszości (23 proc.) - wskazali autorzy badania.

Rosnące ceny

Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, cytowany w informacji, zwraca uwagę, że Polacy mają świadomość, iż ceny będą rosły, dlatego obawiają się o stabilność swoich zarobków. "Nie jest to jednak lęk związany z możliwością utraty pracy, a bardziej z faktem, że za zarobione pieniądze coraz mniej można kupić, gdyż wzrosty wynagrodzeń na większości stanowisk nie nadążają za inflacją" - wyjaśnił. Według niego brak obaw o samo zatrudnienie może wpływać "na dość wysoki poziom optymizmu w społeczeństwie". Zgodnie z badaniem 43 proc. Polaków optymistycznie patrzy w przyszłość; co trzeci jest pesymistą, a co czwarty nie potrafi stwierdzić, jaki będzie kolejny rok.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk
Najnowsze