Góry

i

Autor: Michał Rejduch

Polacy masowo wyjadą na Boże Ciało. Ile na to wydadzą? Nadchodzi długi weekend

2021-05-31 12:00

Nadchodzi długi czerwcowy weekend. Okazuje się, że Polacy chcą odpocząć i aż co trzeci Polak zamierza wyjechać na długi weekend czerwcowy. Większość rodaków wybiera się na wypoczynek krajowy. Prawie połowa turystów wyda na wyjazd od 300 zł do 500 zł na osobę. Co piąty ankietowany przeznaczy na to budżet w wysokości od ponad 500 zł do 1000 zł, a 8 proc. badanych go przekroczy. Natomiast co czwarty Polak na wyjazd zamierza przeznaczyć poniżej 300 zł.

Polacy zaraz ruszą na krótki urlop. Z badania "Turystyka i wypoczynek w pandemii" przeprowadzonego w maju 2021 r. na zlecenie KRD i Rzetelnej Firmy wynika, że na tzw. czerwcowy długi weekend planuje wyjechać co trzeci ankietowany. Zdecydowana większość z tej grupy (93,5 proc.) stawia na samodzielną organizację wyjazdu i noclegi w prywatnych pensjonatach i apartamentach, a pozostałe 6,5 proc. skorzysta z oferty touroperatora. Tylko 3,6 proc. wyjeżdżających wybierze wypoczynek poza granicami Polski - ok. 96 proc. pozostanie w kraju. Ile Polacy planują przeznaczyć na czerwcowy długi weekend poza domem? Prawie połowa turystów wyda na wyjazd od 300 zł do 500 zł na osobę. Co piąty ankietowany przeznaczy na to budżet w wysokości od ponad 500 zł do 1000 zł, a 8 proc. badanych go przekroczy. Natomiast co czwarty Polak na wyjazd zamierza przeznaczyć poniżej 300 zł.

Tymczasem Eksperci KRD wskazują, że hotele i inne obiekty oferujące zakwaterowanie niecierpliwie wyczekują na gości. 1364 zadłużone podmioty z tej branży mają do spłacenia 55,5 mln zł. To o 41 proc. więcej niż wynosiły ich zaległości na początku marca 2020 r. Z danych KRD wynika, że w najgorszej sytuacji są podmioty z Mazowsza, które mają do spłacenia prawie 10 mln zł. Wysoki poziom zadłużenia w sektorze obserwowany jest także w województwach: dolnośląskim (7 mln zł), zachodniopomorskim (6,7 mln zł) oraz małopolskim (6,1 mln zł). Problemy finansowe w pandemii dają się we znaki przede wszystkim małym podmiotom. Trzy czwarte zadłużonych obiektów noclegowych to jednoosobowe działalności gospodarcze.

IKEA w Szczecinie otwarta. Tłumy przed sklepem. Prezydent przeciął wstęgę
Sonda
Czy planujesz wyjazd na długi weekend w czerwcu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze