SKLEP ZAKUPY KLIENCI

i

Autor: Shutterstock

Polacy mniej wydają na jedzenie, a coraz więcej na leki i remonty

2019-03-18 13:30

Polacy najwięcej wśród mieszkańców krajów Unii Europejskiej wydają na remonty i leki. Coraz mniej wydajemy natomiast na zakupy spożywcze.

Polacy nie żałują gotówki na remonty i lekarstwa. Za to coraz mniej wydajemy na zakup żywności. Z danych Eurostatu wynika, że wydatki na produkty spożywcze stanowiły w minionym roku 16,3 proc. koszyka konsumpcji towarów i usług przeciętnego Polaka. Choć dział żywności spadł do najniższego poziomu w historii, to i tak w unijnych statystykach wypadamy pod tym względem blado. Na żywność wciąż przeznaczamy nieco więcej niż wynosi średnia unijna, która w ubiegłym roku wynosiła 14,5 proc., ale niemal 20 lat temu było wydawaliśmy na jedzenie dwa razy więcej.

Polacy nie żałują natomiast gotówki na remonty. Wynika to między innymi z tego, że w unii mocny jest rynek najmu nieruchomości, a w Polsce rynek własności. Prym wiedziemy na rynku leków. Polacy na leki wydają zdecydowanie więcej niż inni Europejczycy. W ostatnich latach udział u nas medykamentów to niemal 4 proc. ogólnej kwoty wydatków. To ponad 2,5 razy więcej niż wynosi średnia unijna.

źródło: forsal.pl

Najnowsze