Pieniądze, banknoty

i

Autor: Pixabay

Polacy nie chcą spłacać swoich długów

2019-07-04 12:18

Pogarsza się poziom moralności finansowej Polaków - ostrzega Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Jak wynika z badania organizacji, Polacy coraz częściej nie wywiązują się z zobowiązań finansowych, nawet jeśli wymaga to odstępstwa od zasad prawnych i etycznych.

Według przedstawionej przez KPF analizy poziomu moralności finansowej, Polacy są coraz bardziej skłonni do nieetycznych zachowań finansowych. Przodują w tym mężczyźni, osoby w wieku 18-29 lat oraz ludzie z problemami w spłacie zadłużenia. Nie przeszkadza im nawet świadomość, że ich dane mogą trafić do rejestru BIG.

– Przybywa osób, które nie zawsze uznają spłatę długów za obowiązek moralny. Jak wynika z badań, negatywne zmiany w podejściu społeczeństwa do tego obowiązku moralnego nabrały tempa w ostatnich latach. Wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych oraz prawa wierzyciela do odzyskania swoich należności podważa już ok. 6 na 100 Polaków. Powinno to zastanawiać i inspirować do dyskusji o przyczynach takiego zjawiska w szerokich kręgach – rządowych, finansowych, mediach, jak i w świecie akademickim i naukowym – alarmuje Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

W ramach badania zadano respondentom 9 pytań. - Na pytanie „Czy zgadza się Pani/Pan z poglądem, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym?” w bieżącej edycji badania twierdząco odpowiedziało 94,2 proc. respondentów, podtrzymując tym samym wynik z zeszłego roku. Dla porównania, w 2016 r. wynosił on 96,5 proc. Z upływem czasu wzrasta – i to ponad 3-krotnie – odsetek osób, które mają wątpliwości co do konieczności spłaty – z 1,4 proc. w 2016 r. do 4,6 proc. w 2019 r. Zmniejsza się natomiast grupa tych, którzy nie zgadzają się z powyższą normą moralną – z 2,1 proc. w 2016 r. do 1,2 proc. w 2019 r. - zauważa KPF.

Polacy zadłużają się na potęgę. Coraz częściej do firm pożyczkowych nie przychodzą po kilkaset złotych, ale po co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Raty rozkładają na wiele lat i ich nie spłacają. Długi w firmach pożyczkowych ma już 342 tysiące osób.. Ponad 2 mld zł w bankach i kilkaset milionów złotych długów pozakredytowych miały osoby, które ogłosiły upadłość konsumencką w okresie od 2015 r. do końca sierpnia 2018 r. Rekordzistką jest 55-letnia kobieta z Mazowsza, która zbankrutowała z długiem, wynoszącym 8,35 mln zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze