Ceny prądu – większość gospodarstw domowych nie odczuje podwyżek w 2023 r.

i

Autor: Materiały prasowe

Ceny energii

Polacy płacą więcej za prąd od Niemców!

2023-01-10 18:08

Ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce były w kilku dniach stycznia dwukrotnie wyższe od cen niemieckich i jedne z najwyższych na kontynencie. Towarzyszyły temu limity nałożone na produkcję wiatraków. Jak to możliwe, że płacimy o wiele większe stawki za energię niż mieszkańcy innych państw, których zarobki są co najmniej cztery razy wyższe od naszych?

Ceny energii w Europie

Ceny energii w Polsce nie są najniższe w Europie. Wręcz przeciwnie, jak podaje Business Insider, okazuje się, że od ostatniego tygodnia grudnia ceny energii w Polsce są zazwyczaj jednymi z najwyższych w Europie, czasem ponad dwukrotnie wyższe niż w Niemczech. Na przykład 3 stycznia 2023 w aukcji dnia następnego na paryskiej giełdzie Epex Spot SE polska energia elektryczna została wyceniona na 131,51 euro za megawatogodzinę, czyli w przeliczeniu na kurs średni NBP 615,47 zł. Na Towarowej Giełdzie Energii cenę hurtową dnia ustalono na 571,91 zł za MWh. Tymczasem w Niemczech cena była tego dnia o ponad połowę niższa – 56,60 euro za MWh.

Co wpływa na ceny energii?

Dlaczego energia elektryczna w Niemczech obecnie jest tańsza niż w Polsce? Składa się na to kilka czynników, w tym obniżenie cen gazu na europejskich giełdach. Zdaniem ekspertów, sytuacja związana z dostawami gazu w UE ustabilizowała się, popyt również spada. To wywiera presję generalnie na ceny. Ostatecznie dla cen prądu nie bez znaczenia są różnice w miksie energetycznym, czyli to z czego produkowany jest prąd w danym obszarze. W tym czasie zarówno w Polsce, jak i w Niemczech było w tym czasie wietrznie. Z tą różnicą, że u nas PSE (PSE Krajowa Dyspozycja Mocy) nakazały zmniejszyć moce energetyki wiatrowej, za co wypłacane będą farmom wiatrowym odszkodowania, a takiego czegoś nie widać w polityce nadzoru niemieckiego. To pozwoliło tam na poważne zbicie cen hurtowych.

Energia z wiatraków czy węgla?

Business Insider podkreśla, że prąd z wiatraków w Polsce produkują głównie prywatne firmy, a z węgla brunatnego i kamiennego niemal wyłącznie państwowe. Według tego serwisu państwowy nadzór zadecydował, że część wiatraków musi stać bezczynnie, by państwowe bloki na węgiel kamienny mogły działać w takim zakresie, jaki uznają za stosowny. Odbiorcy zapłacili przez to więcej za prąd.

Sonda
Czy obawiasz się coraz wyższych rachunków za prąd?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze