Aktywny rodzic - nowe świadczenie od 1 października
Od 1 października trwa nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic, który obejmuje trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". W ramach programu rodzice mogą w danym miesiącu na dane dziecko korzystać tylko z jednego świadczenia, jednak w trakcie jego obowiązywania mogą wielokrotnie zmieniać rodzaj wsparcia. Pierwsze wypłaty środków z programu planowane są na przełomie listopada i grudnia.
Rodzic może złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wyłącznie przez internet. Do wyboru są cztery możliwości:
* platforma PUE ZUS (eZUS),
* aplikacja mobilna mZUS,
* bankowość elektroniczna,
* portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Lawina wniosków o babciowe
Od 1 października rodzice złożyli blisko 317 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, co objęło ponad 322 tys. dzieci. Najbardziej zainteresowani programem są mieszkańcy woj. mazowieckiego, którzy złożyli prawie 50 tys. wniosków – wynika z najnowszych danych ZUS.
Rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka poinformował że najpopularniejszym świadczeniem jest "aktywnie w żłobku". O ten rodzaj wsparcia do 16 października złożono 155,8 tys. wniosków na 158,4 tys. dzieci. Na świadczenie "aktywni rodzice w pracy" wpłynęło 84,4 tys. wniosków na 85,9 tys. dzieci, a na "aktywnie w domu" – 76,6 tys. wniosków na 77,9 tys. dzieci.
Z danych ZUS wynika, że najbardziej zainteresowani programem Aktywny Rodzic są mieszkańcy woj. mazowieckiego, którzy złożyli 49,7 tys. wniosków. Z kolei najmniej wniosków wysłali do ZUS rodzice z woj. lubuskiego (7,1 tys.).
Jak podał Zakład, najbardziej popularny jest kanał PUE ZUS – 234 tys. wniosków, co daje 73,9 proc. wpływu wszystkich wniosków. W aplikacji mobilnej ZUS złożono 25,6 tys. wniosków, co stanowi 8,1 proc. wszystkich wniosków, przez banki – 51,1 tys. wniosków, co daje 16,1 proc., a przez portal Empatia MRPiPS – 6,1 tys. wniosków, a więc 1,9 proc.