butelki, alkohol,

i

Autor: manfredrichter / Pixabay.com

Polacy zapłacą więcej na napoje?

Nowy system kaucyjny. Handlowcy mówią stanowcze "nie"!

2022-07-21 11:59

Wprowadzenie kaucji na jednorazowe opakowania szklane będzie kolejnym uderzeniem w handel i pogorszy zbiórkę frakcji szklanej, której – na tle pozostałych opakowań plastikowych i puszek, których pozyskuje się najwięcej – alarmuje Polska Izba Handlu, która wraz z 16 pozostałymi organizacjami branżowymi napisała list do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów: Anny Moskwy oraz Waldemara Budy. Nowy system ma obowiązywać od przyszłego roku.

Nowy system kaucyjny w Polsce. Czy to ma sens?

Jak argumentują handlowcy znaczna część sklepów w Polsce to małe placówki, które nie dysponują dodatkową, dużą i dostateczną przestrzenią, w której mogłyby magazynować puste opakowania. Handlowcy stoją na stanowisku iż butelki szklane jednorazowe powinny pozostać w gminnych systemach zbiórki i segregacji odpadów opakowaniowych, natomiast nie powinny być objęte projektowanym systemem kaucyjnym.

Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej, z kolei zauważa, że objęcie kaucją opakowań szklanych jednorazowego użytku, może mieć skutek odwrotny od zamierzonego, proekologicznego. 

Szef KIG wskazuje, że skoro mają być kaucjonowane  wszystkie butelki, wygodniej będzie zakupić napój opakowany w plastik, niż w szkło. To z kolei  napędzi jeszcze wzrost zapotrzebowania na tworzywo sztuczne i PET przez rynek, kosztem butelek szklanych. I tak, pozytywny trend ekologiczny, związany z aktualnie wysokimi poziomami odzysku szkła, zostanie skutecznie zahamowany - przekonuje szef KIG

-Koalicjanci wyrażają przekonanie, że premier polskiego rządu przychyli się do argumentacji instytucji takich jak Polska Izba Handlu, najszerszej reprezentacji handlu w Polsce, co uchroni przedstawicieli m.in. 40 proc. małego i średniego, polskiego, handlu przed rozwiązaniami, które zagrażają rodzimej gospodarce – w tak ważnym sektorze, jakim jest sprzedaż żywności i napojów – i w tak niesprzyjających warunkach gospodarczych (galopująca inflacja) oraz geopolitycznych (niestabilne łańcuchy dostaw, wojna w Ukrainie, obostrzenia pandemiczne) – czytamy w komunikacie PIH.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Organizacje, które podpisały się pod apelem zwracają uwagę również na fakt iż  na krajowy rynek wprowadza się przynajmniej 600 tys. ton takich butelek szklanych rocznie, które właśnie w większości są   już zbierane w systemach gminnych.

Do tych argumentów również przychylają się eksperci z Instytutu Staszica, którzy zwracają uwagę, że „włączenie opakowań szklanych jednorazowych do systemu kaucyjnego będzie ogromnym, by nie rzec zabójczym, obciążeniem dla małego handlu detalicznego, a jednocześnie nie poprawi w sposób znaczący finalnego wolumenu zbieranych opakowań – będzie się bowiem kanibalizował z istniejącymi już systemami gminnymi (pojemniki na szkło)” – czytamy w najnowszym stanowisku, udostępnionym przez Instytut.

"Opakowania szklane są już poddawane efektywnemu recyklingowi dzięki istniejącym systemom zbiórki. Z danych GUS wynika, że obecnie już blisko 70 proc. opakowań szklanych w Polsce jest kierowanych do recyklingu. Nie ma zatem potrzeby obejmowania ich dodatkowo systemem kaucyjnym" - podkreślono w piśmie.

Sonda
Czy segregujecie śmieci?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze