Budowa domu

i

Autor: Getty Images/filmfoto

Kryzys mieszkaniowy

Polacy sprzedają niedokończone budowy. Wzrost ogłoszeń jest szokujący

2022-11-14 11:17

Coraz więcej Polaków budujących dom wpada w kłopoty finansowe. Koszty materiałów budowlanych i rosnące raty kredytu sprawiają, że wiele osób myśli o sprzedaży niedokończonej inwestycji, bo nie mają pieniędzy na jej dokończenie - informuje portal wyborcza.biz.pl.

Dom w stanie surowym na sprzedaż – coraz więcej ofert

Galopująca inflacja, coraz droższe materiały budowlane i raty kredytu powodują, że część osób decyduje się sprzedać niedokończony dom. Ofert sprzedaży domów w stanie surowym przybywa. – W III kwartale 2022 r. na portalu Otodom było aktywnych 2,45 tys. ofert domów jednorodzinnych wolnostojących ze statusem „stan surowy zamknięty/otwarty" spoza oferty deweloperów. To o 4,3 proc. więcej ofert niż kwartał temu i 20 proc. więcej niż w III kwartale 2021 r. – mówi Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom, cytowana przez wyborcza.biz.pl.

Od początku 2022 roku mamy wzrost liczby aktywnych ofert tego typu. W IV kwartale 2021 r. było to 1,9 tys. ofert, 2,15 tys. w I kwartale 2022 r., a w II kwartale 2,34 tys. – W III kwartale 2022 r. użytkownicy prywatni opublikowali 390 nowych ofert domów w stanie surowym, a agencje 574. W pierwszym przypadku jest to wzrost o 45 proc. rok do roku, w drugim skala takiej oferty pozostała na poziomie zbliżonym do tego sprzed roku - zauważa Karolina Klimaszewska.

Dlaczego Polacy sprzedają niedokończone budowy?

Z pewnością przyczyną większej liczby ofert sprzedaży domów w stanie surowym są kłopoty finansowe. Ale, jak podaje wyborcza.biz,pl – też większa liczba budów. Z danych GUS wynika, że w 2021 r. Polacy uzyskali o 21 proc. więcej pozwoleń na budowę domów niż rok wcześniej i 29 proc. więcej niż w 2019 r. Część sprzedających od początku planowała sprzedaż inwestycji. Jak zauważa Karolina Klimaszewska - „w długim okresie spodziewamy się, że ofert będzie się pojawiać mniej, ponieważ wydano mniej pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych: według GUS w I kwartale 2022 r. rozpoczęto budowę 53,3 tys. mieszkań, a więc o 10,4 tys. mieszkań, czyli 16,3 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym okresie wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym budowy 78 tys. mieszkań, czyli o 6,8 tys. mieszkań, a więc 8 proc. mniej niż przed rokiem”.

Trudna decyzja o sprzedaży domu

Analitycy zauważają że decyzja o sprzedaży domu jest ostateczna. – Inwestorzy zazwyczaj robią wszystko, co tylko się da, by taką budowę dokończyć. Gdy budżet uniemożliwia dokończenie budowy domu w standardowy sposób, inwestorzy mają mnóstwo pomysłów, nim uciekną się do ostateczności, czyli sprzedaży budowy – mówi Bartłomiej Baranowski, koordynator ds. kontentu serwisu Domiporta.pl. dla wyborcza.biz.pl. Można mieszkać w budynku niewykończonym czy negocjować warunki kredytu. Wydłużanie procesu budowy w celu znalezienia tańszego wykonawcy bądź wykonanie danej pracy samodzielnie to także jedno z rozwiązań dopięcia budżetu - przypomina Baranowski.

Sonda
Skorzystałbyś z możliwości budowy domu bez pozwolenia?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze