Polacy ufają e-PUAP. Profil zaufany ma już miliony obywateli

2020-02-12 18:11 BSW
profil zaufany, e-puap
Autor: Ministerstwo Cyfryzacji

Z e-administracji Polacy korzystają coraz chętniej. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, profil zaufany założyło już ponad 5 milionów obywateli. System ruszył w 2011 roku, a więc średnio co roku pół miliona Polaków decyduje się na skorzystanie z profilu.

- Tylko w ubiegłym roku dokładnie 2 114 370 osób założyło sobie profil zaufany. A to oznacza, że w 12 miesięcy Polacy założyli tyle profili, co przez niemal 7 lat – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski cytowany przez PAP.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: PiS przyciąga cudzoziemców do Polski? ZUS podał najnowsze dane

Łączna liczba Polaków, którzy dziś mają profil zaufany, przekroczyła właśnie 5 milionów. To dużo, bowiem jeszcze 4 lata temu z usług e-administracji korzystali nieliczni.

- Najlepszym dowodem na to jest właśnie popularność profilu zaufanego, który powstał w 2011 roku. Do 2016 korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób i w większości byli to urzędnicy - stwierdził szef resortu cyfryzacji.

ZOBACZ TAKŻE: Polacy nie chcą podatku cukrowego, bo boją się drożyny

Profil zaufany to usługa dla obywateli Polski, dzięki której mogą oni potwierdzić swoją tożsamość (bez konieczności wizyty w urzędzie), dzięki czemu sprawy administracyjne i urzędowe możemy załatwiać bez wychodzenia z domu. Profil zaufany jest w pełni bezpłatny.

Najnowsze