Paragony

i

Autor: Shutterstock

Szara strefa w Polsce

Polacy wolą pracować na czarno i kupować bez rachunku. Wszystko, by uniknąć długów

2022-08-10 4:36

Oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym dla 91 proc. Polaków. Przekonanie co do normy zobowiązującej do zwracania długów stało się jednak mniej powszechne niż przed rokiem. Ponad połowa społeczeństwa akceptuje jednak unikanie ściągania należności poprzez m.in. pracę na czarno po to, by uniknąć długów z pensji czy zakup bez rachunku, pozwalający nie płacić podatku VAT.

Nieuczciwe sposoby Polaków na długi

Znaczna większość Polaków, bo aż 91 proc. twierdzi, że należy spłacać terminowo swoje długi. Wielu z nich natomiast akceptuje pracę na czarno, po ty by tych długów uniknąć. Oprócz tego często decydują się na zakupy bez rachunku, pozwalające na niepłacenie podatku VAT. Tak wynika z siódmej edycji raportu “Moralność finansowa Polaków”, zrealizowanego dla ZPF (Związku Przedsiębiorstw Finansowych) we współpracy z BIG InfoMonitor, EOS Poland, Ikano Bank i Ultimo. 

Jak wyjawił prezes ZPF Marcin Czugan, “niepokojący jest fakt, że Polacy są gotowi zaakceptować niemoralne, a nawet niezgodne z prawem zachowania w aż prawie połowie opisywanych przypadków. Szczególnie, że takie postępowanie ma również wpływ na poziom cen produktów i usług oferowanych przez firmy dotknięte niższą moralnością ich klientów czy kontrahentów”. 

Polacy wolą pracować na czarno i kupować bez rachunku

Niektórzy, aby uniknąć długów uciekają się nawet do wyłudzania potrzebnych im pieniędzy. Wykorzystują do tego fałszywe dokumenty, jednak tacy stanowią zaledwie 10 proc. Z kolei ponad jedna trzecia respondentów potrafi wytłumaczyć zawyżone wartości poniesionych szkód w celu uzyskania odszkodowania. Kredyt bez dokładnego zapoznania się z warunkami spłaty zaciąga aż 49, 1 proc. Takie zachowanie potrafi usprawiedliwić niemalże połowa Polaków. 

Jak wynika z raportu, dla 55,7 proc. ankietowanych rozliczanie się bez paragonu to dobra opcja, by zaoszczędzić na podatku. Nie zdają sobie oni natomiast sprawy ze srogich konsekwencji. W przypadku pracy na czarno usprawiedliwienie znajduje 61,4 proc. osób.

Sonda
Pracowałeś kiedyś "na czarno"?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany