Drożyzna 2023

Polacy zaciskają pasa. Święta Wielkanocne będą dużo skromniejsze

2023-03-28 8:23

Większość Polaków chce oszczędzać podczas świąt Plany takie ma aż 70 proc. z nas, co pokazuje efekt inflacji odczuwalny przez gospodarstwa domowe. 65 proc. Polaków planuje oszczędności do poziomu 30 proc. - pisze wtorkowa (28.03) "Rzeczpospolita". Święta, jak zauważa gazeta, to dla Polaków zawsze okazja tak ważna, że bez względu na okoliczności stół musi być pełen. "Jednak rosnące od miesięcy ceny żywności nawet ten moment w roku zmieniają, większość z nas została zmuszona do mocnego złapania się za kieszenie" - stwierdza dziennik.

Ile chcemy wydać na zakupy świąteczne?

Święta, jak zauważa gazeta, to dla Polaków zawsze okazja tak ważna, że bez względu na okoliczności stół musi być pełen. "Jednak rosnące od miesięcy ceny żywności nawet ten moment w roku zmieniają, większość z nas została zmuszona do mocnego złapania się za kieszenie" - stwierdza dziennik.

Blisko 30 proc. ankietowanych zamierza wydać na zakupy spożywcze dla jednej osoby średnio do 200 zł i to najczęściej wskazywana górna granica – wynika z badania UCE Research i Grupy Blix, które cytuje „Rzeczpospolita”. Dodaje, że przeszło 26 proc. Polaków przeznaczy na ten cel 200–300 zł, a 16,5 proc. – 300–400 zł. "M.in. z powodu rosnącej inflacji blisko 68 proc. konsumentów zamierza obniżyć wydatki spożywcze w tym okresie" - zaznacza gazeta.

Ponadto z badania wynika, że najwięcej konsumentów przewiduje cięcia w świątecznym budżecie w zakresie od 15 do 20 proc. względem zeszłorocznych zakupów. "Z kolei w porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej urosła grupa rodaków deklarujących przedział od 30 do 40 proc." - wskazuje dziennik.

Gazeta powołuje się też na cykliczne badanie Barometru Providenta, z którego wynika, że w tym roku Polacy planują przeznaczyć średnio 599 zł na Święta Wielkanocne. Ponad połowa przewiduje, że tej wiosny Wielkanoc będzie dla nich droższa niż w ubiegłych latach - zwraca uwagę dziennik. "92,4 proc. respondentów, którzy przyznali, że tegoroczna Wielkanoc będzie dla nich kosztowniejsza, jako główny powód wskazali inflację i podwyżkę cen produktów" - dodaje.

Paulina Hennig-Kolska Pieniądze to nie wszystko
Sonda
Nie możesz doczekać się Wielkanocy 2023?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze