Wymiany pieców spowolnią? Wszystko przez problemy z finansowaniem
Podpisywanie nowych umów przyłączeniowych przez PSG wstrzymano na dwa lata. To spory problem, który utrudnia realizację programu "Czyste powietrze", czyli dopłaty do wymiany "kopciuchów" na piece ekologiczne. Jeśli w danej okolicy nie ma przyłącza gazowego, to jest problem również z wymianą pieca. PGNiG nie może zwiększyć dofinansowania ze względu na problemy z dostawami gazu.
ZOBACZ Rządowy program „Czyste Powietrze” od dzisiaj na nowych zasadach
Warto przypomnieć, że trwa obecnie sadowy spór pomiędzy Gazpromem (największym eksporterem gazu na świecie) i polskim PGNiG. Rosyjski moloch oczekiwał wyższej ceny gazu w kontrakcie Jamalskim, po tym jak Polacy wygrali 6 mld zł odszkodowania i zmniejszenie ceny. Spór toczy się przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.
PSG walczy o pozyskanie funduszy. Problemy mogą utrudnić wymianę "kopciuchów"
PSG tymczasem negocjuje pozyskanie funduszy na przyłącza gazowe. Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o utworzeniu nowego programu dotacji na rozbudowę i przyłączenia do sieci gazowej. Podjęto także negocjacje z Urzędem Regulacji Energetyki o możliwości partycypacji klientów nie tylko w kosztach przyłączania, ale również budowy sieci gazowej.
Jak podaje Business Insider, zainteresowanie przyłączeniami gazowymi ciągle rośnie. W 2017 roku PSG przyłączyło do sieci 50,7 tys. klientów, w 2018 60,75 tys., w 2019 roku 81,7 tys., w 2020 roku 112,9 tys., a w 2021 roku 119,2 tys. zł. Wygląda więc na to, że program "Czyste powietrze" działa coraz lepiej i faktycznie powoli pozbywamy się z kraju kopciuchów. Jednak problemy z finansowaniem PSG mogą znacznie spowolnić ten proces.