Kuchenka gazowa

i

Autor: Urząd miasta Torunia / torun.pl W Toruniu poczujemy intensywny zapach gazu! / Zdjęcie poglądowe

Polakom zabraknie gazu w domach! W tle konflikt o ceny gazy z Putinem!

2022-01-20 14:57

Polska Spółka Gazownictwa wpadła w tarapaty. Skończyły się środki na przyłączenie domów do sieci gazowej, co utrudni walkę ze smogiem. Właściciel PSG, PGNiG nie może zwiększyć nakładów na projekt ze względu na konieczność zabezpieczenia kontraktów gazowych, aby nie przerzucono na klientów wzrostu cen gazu. Powodem takiej sytuacji jest kryzys energetyczny w Europie, związany z dostawami gazu z Rosji.

Wymiany pieców spowolnią? Wszystko przez problemy z finansowaniem

Podpisywanie nowych umów przyłączeniowych przez PSG wstrzymano na dwa lata. To spory problem, który utrudnia realizację programu "Czyste powietrze", czyli dopłaty do wymiany "kopciuchów" na piece ekologiczne. Jeśli w danej okolicy nie ma przyłącza gazowego, to jest problem również z wymianą pieca. PGNiG nie może zwiększyć dofinansowania ze względu na problemy z dostawami gazu.

ZOBACZ Rządowy program „Czyste Powietrze” od dzisiaj na nowych zasadach

Podwyżki gazu o 700%

Warto przypomnieć, że trwa obecnie sadowy spór pomiędzy Gazpromem (największym eksporterem gazu na świecie) i polskim PGNiG. Rosyjski moloch oczekiwał wyższej ceny gazu w kontrakcie Jamalskim, po tym jak Polacy wygrali 6 mld zł odszkodowania i zmniejszenie ceny. Spór toczy się przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.

PSG walczy o pozyskanie funduszy. Problemy mogą utrudnić wymianę "kopciuchów"

PSG tymczasem negocjuje pozyskanie funduszy na przyłącza gazowe. Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o utworzeniu nowego programu dotacji na rozbudowę i przyłączenia do sieci gazowej. Podjęto także negocjacje z Urzędem Regulacji Energetyki o możliwości partycypacji klientów nie tylko w kosztach przyłączania, ale również budowy sieci gazowej.

Sonda
Kto ponosi odpowiedzialność za wysokie podwyżki cen energii i gazu?

Jak podaje Business Insider, zainteresowanie przyłączeniami gazowymi ciągle rośnie. W 2017 roku PSG przyłączyło do sieci 50,7 tys. klientów, w 2018 60,75 tys., w 2019 roku 81,7 tys., w 2020 roku 112,9 tys., a w 2021 roku 119,2 tys. zł. Wygląda więc na to, że program "Czyste powietrze" działa coraz lepiej i faktycznie powoli pozbywamy się z kraju kopciuchów. Jednak problemy z finansowaniem PSG mogą znacznie spowolnić ten proces.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze